Kažnjena kućnim pritvorom zbog krijumčarenja kaktusa
Sud sa Novog Zelanda izrekao je jednogodišnju kaznu kućnog pritvora i društveno korisnog rada 38-godišnjoj ženi koja je u dva navrata uhvaćena na aerodromu u pokušaju da prokrijumčari kaktuse i sukulenate sakrivene u čarape.
Još u martu 2019. godine Wenqing Li je uhvaćena na međunarodnom aerodromu u Oaklandu sa 947 sukulenata i kaktusa u čarapama koje su joj bile obmotane oko tijela. Wenqing se vraćala iz Kine i nije uspjela da prođe carinsku kontrolu jer su psi upozorili obezbjeđenje da nešto nije u redu.
„Pošto su psi nanjušili da nešto krije, gospođa Li je pokušala da izvrda kontrolu i sakrije svoj tovar u aerodromski toalet“, stoji u saopštenju novozelandskog Ministarstva primarne industrije.
Nadležni službenici su uspjeli da spriječe uništavanje dokaza i tokom pretresa toaleta pronašli su veliku količinu biljnog materijala, uključujući i tri čarape napunjene sukulentima i kaktusima u jednoj od kanti za smeće u muškom toaletu.
Među pronađenim uzorcima bilo je i najmanje osam ugroženih vrsta kaktusa. Procjenjuje se da je vrednost biljaka na crnom tržištu oko sedam hiljada dolara. Nije se znalo da li je Li planirala da proda biljke ili da ih zadrži.
Iste godine u julu, pomenuta ljubiteljka bilja uhvaćena je u pokušaju da prokrijumčari „142 sjemena sakrivena u kutiji za iPad“. U njenom prtljagu se nalazilo i više od 200 saksija sa biljkama umotanim u „pljesnjivi mokri papir“. U saksijama je otkriven i jedan puž i „dio stabljike paprati“.
Novi Zeland ima izuzetno stroge propise kojima se zabranjuje unošenje bilo kakvih predmeta organskog porijekla, biljaka i prehrambenih proizvoda. Ova ograničenja su donesena u namjeri da se spriječi unošenje biljnih štetočina i bolesti u jedinstveni ekosistem ove ostrvske države.
„Ova presuda služi kao opomena svima koji pokušavaju da krijumčare biljke ili druge ugrožene vrste na Novi Zeland, da očekuju da će biti procesurirani“, naglašava Simon Anderson, visoki zvaničnik nadležnog ministarstva.
„Važno je da svi zapamte da neovlašteno unošene biljaka u zemlju na bilo koji način, bilo da se radi o krijumčarenju preko granice ili o prijemu proizvoda poštom, dovodi u opasnost biološku bezbjednost Novog Zelanda“, dodaje Anderson.
federalna.ba/Russia Today