Karahasanov ”Uvod u lebdenje” predstavljen i sarajevskoj publici
Smještanje ratnog sjećanja opsade u Sarajevu u književnu formu okupiralo je čak 25 godina aktivnog rada Dževada Karahasana. Njegov roman Uvod u lebdenje, nakon premijere u Kaknju, predstavljen je i sarajevskoj publici.
Posvećenost opsadi Sarajeva Dževada Karahasana vidljiva je i u prethodnim djelima: Šahrijarov prsten, Sjeme smrti, te Sara i Serafina – ali ovog puta ratna priča prati dvojicu spoznajno-kontrastnih protagonista. Poznati pjesnik kao klasični humanista i njegov sarajevski prevodilac prolaze kroz ratno Sarajevo i čine spoj percepcija ključnih za dosljedan prikaz historije.
“Pokušavam postići jednu vrstu objektivnosti utoliko što suprotstavljam jedan pogled iznutra i jedan pogled izvana, jedan pogled takoreći subjektivni, koji sa sobom nosi emociju, iskustvo i jedan pogled objektivan, hladan, više racionalan - dva puta do otkrića slobode u gradu pod opsadom”, govori autor.
O romanu je govorila i Emina Adilović, promotorica: “Način na koji je roman ispripovijedan, iz čije tačke gledišta, kojim likovima se bavi, na koji način im pristupa - zaista je posebno”.
Ratno sjećanje i trauma nužno obilježavaju svakodnevnicu sarajevskih građana. Međutim, uspomena na najdužu opsadu u historiji modernog ratovanja reflektuje se i kroz osjećaj povezanosti.
“Nikada nisam bio tako blizak s ljudima kao za vrijeme opsade, da smo svi bili solidarni u međusobnoj patnji, da su lica pričala o svojim vlastitim sudbinama - kad ih vidiš na ulicama, upravo kroz to osjećanje, solidarno osjećanje, da smo učesnici u zajedničkoj tragediji”, objašnjava Senadin Musabegović, profesor na Filozofskom fakultetu UNSA.
Dugogodišnji rad na rukopisu koji ima zadatak predstaviti težinu realnosti, kako Karahasan kaže, rezultira olakšanjem, ali i strahom - lako će se pisac oporaviti od pisanja, a kako će se publika nositi sa evociranim emocijama?
federalna.ba