Prilog: Lejla Hodžić

KANLIĆ ZA FR: NAKON OČITOVANJA EVROPSKE KOMISIJE BIĆE JASNO KAKAV JE ZAKON O SUKOBU INTERESA BIH

I prije nego je usvojen ali i poslije zakon o sprečavanju sukoba interesa u BIH izaziva pažnju javnosti. Prema usvojenom zakonu komisija će izreći kaznu od 1.000 do 10.000 maraka odgovornoj osobi u instituciji, tijelu i pravnoj osobi ako ne dostavi podatke o imovini i prihodima. Na značaj zakona niz godina upozorava Transparensi international Bosne i Hercegovine. Tim povodom za naš radio Edo Kanlić iz ove organizacije kaže:

 

„Kako će reagovati Evropska komisija to ćemo vidjeti naredne sedmice, s obzirom da se njihovo očitovanje po ovom pitanju očekuje u srijedu. Po svemu što vidimo ovaj zakon je donesen pod velikim pritiscima i rokova, ali i medjunarodne zajednice koja je tražila od BIH da pokaže da je spremna na određene reforme kada je u pitanju borba protiv korupcije. Ovaj zakon ne sadrži sve mjere koje je EU tražila, ali postoje izvjesna rješenja i to je TI BIH pozdravio. To se posebno odnosi na depolitizaciju članova Komisije za sprečavanje sukoba interesa gdje više neće sjediti parlamentarci već nezavisni stručnjaci. I isto tako važno je što ćemo konačno dobiti javni registar državnih zvaničnika. Medjutim, mi smo upozoravali. I nažalost  ova usvojena verzija ima određene manjkavosti a to se posebno odnosi na nedovoljno precizno propisivanje saradnje izmedju drugih nivoa vlasti i pravnih i fizičkih lica koji su nadležni za dostavljanje informacija o imovinskim kartonima, odnosno provjeri tačnosti informacija imovinskih kartona zvaničnika. Ne postoji obaveza saradnje ovih tijela što ostavlja prostor da neki od njih Komisiji ne dostavi informacije i da zaista provjera imovinskih kartona bude nepotpuna na kraju.“

 

Prema riječima Kanlića druga zamjerka odnosi se na kaznenu politiku, odnosno na odlučivanje o razrešenju zvaničnika, za šta je potrebna jednoglasna odluka što je vrlo malo moguće u našoj političkoj zbilji, ističe Kanlić:

„U procesu skrininga Evropska komisija će predočiti BIH šta je sve potrebno uraditi kako bi se naše zakonodavstvo uskladilo sa pravnom stečevinom EU i svakako će se to odnositi i na dodatnu harmonizaciju u oblasti sukoba interesa. A postoje i entitetski zakoni. I u Federaciji BIH je neophodno pristupiti  donošenju  novog zakona s obzirom da već deset godina ne postoji komisija odnosno tijelo koje bi se bavilo utvrđivanjem  sukoba interesa, a zbog čega u ovom bh entitetu smo imali najveći broj zvaničnika koji je vršio nespojive funkcije i koji je godinama bio u sukobu interesa. Kakvi god zakoni da se donesu ono što je jako važno jeste  njihova primjena odnosno implementacija.“

Zakon o sukobu interesa sukob interesa Zakon o sprečavanju sukoba interesa Federalni radio Edo Kanlić
sport Federalni radio
0 05.05.2024 23:46
sport Federalni radio
0 05.05.2024 22:21
Vijesti u 22 Federalni radio
0 05.05.2024 22:19
Vijesti u 17 Federalni radio
0 05.05.2024 17:09
Vijesti u 12 Federalni radio
0 05.05.2024 17:08
sport Federalni radio
0 05.05.2024 00:09