videoprilog Zinaide Hamidović (Dnevnik 2)

Kakvi će biti budući odnosi Zapada s talibanima?

Već nepobitna je činjenica da su talibani su preuzeli Afganistan. Iako kontrolišu zemlju, još nisu oformili vladu. No, i to će ubrzo biti. Tip vladavine i forma režima nisu poznati, ali će se svakako bazirati na šerijatskom zakonu. Sada je pitanje hoće li i koje će sve zemlje svijeta priznati novu vlast Afganistana. Zasad, svi su oprezni.

Ko je kriv za pad Afganuistana u ruke talbana? Različite stavove iznose nekadašnjih saveznici, koji su godinama bili dio međunarodnih snaga predvođenih SAD-om i imali svoje trupe u Afgansitanu. Dok jedni za potpuni fjasko u toj zemlji odgovornost prebacuju na afganistanke vlasti, drugi tvrde da je Zapad zakazao.

- Afganistanske snage nisu mogle osigurati državu jer se na kraju političko vodstvo nije uspjelo suprotstavi talibanima i postići rješenje. Njihov neuspjeh doveo je do tragedije – izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

- Razvoj situacije u Afganistanu je gorak za saveznice koje su se pod vodstvom SAD-a i NATO-a 20 godina borile protiv terorizma – ocijenila je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Nove snage su u Afganistanu, a kakav će biti oblik vlade predvođene talibanima još nije u potpunosti razjašnjeno, osim da će postojati potpuno islamsko vodstvo, ali i da su vrata otvorena svim stranama.

- Svjetski lideri trebaju slušati želje građana Afganistana, koji žele novo poglavlje – mira, suživota i rekonstrukcije zemlje. Trebaju pomoći u ponovnoj izgradnji zemlje, jer je to njihova moralna obaveza, nakon razaranje zemlje koje je trajalo 20 godina – poručio je portparol talibana Suhail Šahin.

O saradnji zapadnih zemalja s njihovom vladom i mogućoj pomoći tek će biti govora. Za početak sasvim je dovoljno i to što su mnoge zemlje prihvatile da su talibani neminovnost.

- Talibani na vlasti su nova stvarnost, koju nismo htjeli, ali se s njim moramo nositi. Započeli smo razgovarati s njima putem njihovog političkog izaslanstva u Dohi. Sa saveznicima tražit ćemo da ostanu dosljedni svojim obećanjima – istakao je Dominic Raab, ministar vanjskih poslova Velike Britanije.

- Započeli smo rad s talibanima. Vodili smo diskusije, neke su bile konstruktivne. Ali naš stav prema bilo kakvoj budućoj vladi u Afganistanu zavist će od djela talibana, a ne riječi – poručio je Ned Price, glasnogovornik State Departmenta.

Trenutna situacija jasno stavlja do znanja da Rusija i Zapad moraju raditi zajedno, izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Ranije su SAD kontaktirale svoje glavne rivale Rusiju i Kinu, zabrinute da bi mogli spriječiti međunarodni konsenzus o izoliranju talibana ako uvjeti budu pogoršani. Kina je izrazila interes da radi sa talibanima, dok Rusija ima vlastitu historiju u Afganistanu.

- Ne žurimo s priznavanjem nove talibanske vlade, baš kao i sve druge zemlje, ali podržavamo početak inkluzivnog nacionalnog dijaloga uz uključivanje svih političkih i konfesionalnih snaga u Afganistanu. Zasad vidimo ohrabrujuće signale koje talibani šalju – rekao je Lavrov.

Turska pozitivnim smatra poruke koje su talibani poslali nakon što su preuzeli kontrolu nad zemljom i nadaju se da će to pokazati i djelom.

- Toj zemlji je sada potreban mir. Afganistanske strane će ovo pitanje riješiti između sebe. Vidjet ćemo kakva će biti vlada u prijelaznom periodu. Mi ćemo sa svima razgovarati – istakao je ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu.

Poruka koju je međunarodna zajednica poslala o svom viđenju budućnosti Afganistna je jasna. Vlada u toj zemlji mora biti ujedinjena i reprezentativna, sa značajnim učešćem žena, a Afganistan ne smije postati baza za buduće terorističke napade.

federalna.ba

talibani Afganistan