Kakva je budućnost visokog obrazovanja u BiH?
Budućnost nacije je u mladima i obrazovanima. Izazovi obrazovanja zahtijevaju nove metodologije i tome će narednih osam godina biti posvećen Univerzitet u Sarajevu. To, između ostalog, podrazumijeva usvajanje novog zakona o obrazovanju i pokretanje kvalitetnijih studijskih programa.
Misija savjetovanja jeste pokrenuti širu akademsku zajednicu na raspravu o tome kakva je budućnost visokog obrazovanja u BiH samim tim i bh. društva. Ključni izazovi za naše društvo jesu načini na koji promatramo obrazovanje u konketsku brzog mijenjanja tehnološkog, ekonomskog i društvenog razvoja.
“Cilj procesa savjetovanja je sagledavanje sveukupne situacije u oblasti visokog obrazovanja na Univerzitetu u Sarajevu te sinergijskom vizijom tražiti odgovore na ta pitanja”, kaže Sead Turčilo, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Ovo savjetovanje nudi ozbiljne temelje koji će poslužiti kao oslonac za kvalitetniji rad Univerziteta u Sarajevu koji bi u budućnosti trebao značiti i privlačenje stranih studenata da se obrazuju upravo u BiH. Ipak, za takav poduhvat potrebno je ispuniti i određene uslove.
“Da imamo dobar zakon koji nam to omogućava da smo slobodan Unverzitet koji može da kreira svoje studijske programe, da ga u tome nikakva administranja ne limitira, da smo Univerzitet koji će biti poželjno mjesto za studiranje studenata iz Azije, Afrike, Amerike i Australije - a sada to nije slučaj”, ističe rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj.
Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo Aleksandra Nikolić istaknula je kako se cijeli svijet mijenja pod uticajem tehnološke revolucije što znači da se mijenjaju i oblici obrazovanja. Zbog toga se moraju kreirati nove forme kako bi formalno obrazovanje moglo preuzeti iskustva neformalnog obrazovanja.
federalna.ba