videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Kako smanjiti smrtnost majki zbog komplikacija u trudnoći i pri porodu

Smrtnost majki zbog komplikacija u trudnoći i prilikom porođaja je izuzetno veliki problem o kojem se generalno vrlo malo govori i na kojem se nedovoljno radi. A, upravo na taj problem pažnju javnosti i stručnjaka skreće Međunarodni simpozij o smanjenju smrtnosti majkiu zemljama u razvoju inovi napretcima u kliničkoj medicini, koji je počeo u Tuzli. Organizatori Simpozija su Internacionalna akademija perinatalne medicine i Internacionalna akademija nauke i umjetnosti BiH te Udruženje za ultrazvuk u medicini Ian Donald Tuzla.

U nerazvijenim zemljama svaka 45. majka živorođenog djeteta umre tokom trudnoće ili porođaja, a u najrazvijenim zemljama je taj omjer 1:5400.

“Kod nas umire 10 žena na 100.000 živo rođene djece. To je rezultat koji je ispod prosjeka Evrope, dakle bolji, ali još uvijek za jedan ili dva slučaja mi zaostajemo za najrazvijenijim evropskim zemljama”, kaže prof. dr. med. sci. Zlatan Fatušić, član lokalnog Organizacionog odbora simpozija.

Kako popraviti taj statistički odnos, zaštiti zdravlje i živote žena u tom najosjetljivijem periodu, glavni je izazov međunarodnog simpozija koji se održava u Tuzli. U radu Simpozija učestvuje oko 600 medicinskih stručnjaka, među kojima i 26 vrhunskih svjetskih predavača sa svih kontinenata, kao što su:

“ Profesor, akademik Asim Kurjak,profesorica Ritsuko Pooh iz Japana, profesor Malhotra i njegov tim iz Indije, iz Sudana, iz Njujorka, sa Havaja profesor Žalud, naš profesor Fatušić iz UKC Tuzla”, navodi dr.med. sci. Suada Tinjić, predsjednica lokalnog Organizacionog odbora Simpozija.

Učesnici će tokom dva dana Simpozij pokušati odgovoriti na brojna pitanja iz oblasti zaštite zdravlja trudnica i porodilja, uključujući i analizu djeteta u majčinoj utrobi iz perspektive pokušaja projekcije njegove budućnosti, odnosno kako prepoznati određene bolesti intrauterino, kako ih liječiti.

“Zahvaljujući savremenim dijagnostičkim mogućnostima mi danas možemo analizirati izgled dječijeg lica, njegove reakcije na emociju majke, iz okoline i donekle pretpostaviti nekakve karakteristike tog djeteta sutra”, kazao je akademik Osman Sinanović, predsjednik lokalnog naučnog odbora Simpozija.

A, jedan od organizatora Simpozija, Internacionalna akademija nauke i umjetnosti, koja obuhvata 142 zemlje svijeta, među kojima je i BiH,već je pokrenula široku akciju uključivanja ginekologa, pedijatara, sestara i babica koji će odlaziti u zemlje u razvoju s misijom zdravstvenog prosvjećivanja, prvenstveno u Africi, gdje je situacija najteža.

“ Mi nismo bogate udruge koje imaju pare, ali imamo znanje, a znanje je danas najsuptilniji oblik kapitala. Dakle, s tim znanjem , sa prikladnim priručnicima, sa boravkom među tim ljudima, sa spuštanjem na nivo razumijevanja onoga što ta antenatalna skrb treba, da idemo mi tamo gdje su problem”, tvrdi akademik Asim Kurjak, predsjednik Simpozija.

U uobličavanju ciljeva, ali i definiranju pravaca sprovođenja značajno će doprinijeti i Deklaracija kojom će rezultirati Simpozij u Tuzli.

federalna.ba/Mirela Čanović

simpozij smrtnost majki trudnoća porod
diskriminacija trudnoća
0 25.02.2024 18:05
maloljetnička trudnoća trudnoća Federalni radio
0 12.11.2023 13:54
Tori Bowie olimpijka porod smrt
0 13.06.2023 08:14