videoprilog Mirze Huskića (Svijet)

Slijedi li cyber rat SAD-a, Kine i Rusije?

Nakon što je početkom mjeseca The New York Times objavio da će aktuelna administracija u Bijeloj kući zbog ruskih hakerskih operacija narediti izvođenje više cyber udara na Rusiju koji će biti vidljivi samo predsjedniku Vladimiru Putinu i ruskim obavještajnim službama, politički događaji i verbalne varnice na relaciji Washington – Moskva, ali i Washington – Peking, smjenjuju se kao na traci. No, javno o cyber ratu još niko ništa zvanično ne govori.

Otkrića o tome kako su u kratkom vremenskom intervalu SAD bile meta dvije značajne hakerske kampanje Rusije i Kine, pokrenula su raspravu kako države trebaju odgovoriti na cyber agresiju, mada stručnjaci pozivaju na oprez s recipročnim mjerama, odnosno takozvanom “zub za zub” taktikom. Prvo je u decembru otkrivena operacija ruskih hakera kada su putem softvera američke kompanije SolarWinds pristupili većem broju raznih organizacija, uključujući i američka ministarstva. Naknadno je objavljeno da je ta ruska hakerska operacija trajala devet mjeseci, potom je bukvalno prije nekoliko dana otkrivena špijunska kampanja putem softvera Microsoft, te je utvrđeno da se radi o hakerskoj grupi Hafnium iza koje stoji Kina. Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan je još prošlog mjeseca rekao da će odgovor za SolarWinds uključivati kombinaciju viđenih i neviđenih alata te da to neće biti samo sankcije. Podsjećamo, nakon toga je The New York Times objavio članak u kojem se navodi da se ovog mjeseca očekuju američke tajne akcije širom ruskih mreža. No, tada još nije bila obznanjena afera o kineskoj hakerskoj kampanji, što vjerovatno i opravdava ton obraćanja američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost uoči sastanka sa kineskim zvaničnicima na Aljasci.

“Sekretar Blinken je iznio mnoge zabrinjavajuće oblasti, od ekonomske do vojne prisile ali i napada na osnovne vrijednosti, o kojima ćemo diskutovati s vama. To ćemo uraditi iskreno, direktno i jasno. Čuli smo za iste probleme širom svijeta, od naših saveznika i partnera, kao i šire međunarodne zajednice tokom intenzivnih konsultacija u posljednja dva mjeseca. Danas ćemo pojasniti da je naš glavni prioritet, na strani SAD-a, da osiguramo da naš pristup svijetu i Kini bude na korist američkog naroda i štiti interese naših saveznika i partnera. Mi ne tražimo konflikt, ali pozdravljamo jaku konkurenciju", rekao je Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a.

Poruka jasna, da jasnija ne može biti. No, mnogi se pitaju kako neslaganja velikih igrača izgledaju u cyber prostoru i kakve posljedice mogu donijeti. Jer, ekonomske sankcije pojedincima, entitetima, kompanijama ili državama su uvijek vidljive, konkretne i opipljive. Također, postavlja se i pitanje gdje prestaje špijuniranje ili kampanja dezavuiranja, a kada počinje klasični cyber napad na, recimo kritičnu infrastrukturu, kao što su to bili napadi ruskih hakera na ukrajinsku elektro mrežu ili gruzijske banke i preduzeća. Kada je u pitanju odmazda, treba reći i da je cyber ratovanje već definirano međunarodnim pravom te ne treba podcijeniti ni taj aspekt jer Amerika, kao zemlja vladavine prava, mora voditi računa o zakonitosti takvih akcija. Stoga The New York Times ukazuje da će reakcija na ruske i kineske cyber napade dati odgovor na pitanje kako će Biden oblikovati odgovor administracije na eskalaciju cyber sukoba i može li naći način da uvede oštrije kazne rivalima koji redovno koriste ranjivost u vladinim i korporativnim sistemima za špijuniranje, krađu podataka i potencijalno ugrožavanja kritičnih dijelova američke infrastrukture. Na političkoj ravni Washimngton traži način kako da kazni Moskvu, dok vlasti u Kremlju traže način kako da učvrste savezništvo sa Pekingom.

“Međunarodna situacija prolazi kroz suštinske promjene i razvijaju se novi centri sa kapacitetima za ekonomski rast, finansijsku snagu i politički uticaj. Na žalost, zapadne zemlje vođene Amerikom pokušavaju omesti ostvarenje tog cilja s namjerom da održe svoju dominantnu poziciju u globalnoj ekonomiji i međunarodnoj politici bez obzira na cijenu. Kao odgovor mi promoviramo konstruktivan i ujedinjavajući plan zajedno sa Kinom, s nadom da ćemo osigurati da se međunarodna struktura zasniva na opsežnoj saradnji između zemalja kako bi se postigla pravičnost, demokratija i stabilnost", naveo je Sergei Lavorv, ministar vanjskih poslova Rusije.

No, kao i obično, Lavrov ne govori o grijesima Rusije i nizu destruktivnih napada na demokratiju samo posljednjih par godina zbog čega mnogi očekuju, osim već uvedenih novih ekonomskih i političkih sankcija, da će Amerika posegnuti i za povećanim cyber mjerama protiv tri glavne ruske obavještajne službe – špijunskog SVR-a, vojnoobaveštajne agencije GRU i domaće sigurnosne službe FSB i to s ciljem da se Moskva upozori da je Biden, za razliku od Trumpa, odlučan da bude direktniji u pokretanju mjera protiv Rusije.

Ovo je prilog ou magazin Svijet. Kompletnu emisiju pogledajte OVDJE

federalna.ba

SAD Kina Rusija cyber rat
Aleksandar Vučić Rezolucija o genocidu u Srebrenici Rusija Srbija
0 24.09.2024 18:05
Rusija Izrael Liban
0 24.09.2024 17:01
SAD izbori republikanci
0 23.09.2024 11:40
Rusija Ukrajina Marija Zaharova
0 22.09.2024 13:34