Kako je tekao proces priznavanja BiH kao nezavisne države
Prva priznanja Bosne i Hercegovine kao nezavisne države od strane zemalja svijeta, stigla su i prije održavanja historijskog referenduma. Proces koji je počeo prije trideset godina, traje i danas. Naša zemlja jeste suverena i samostalna država, ali se i dalje redovno suočava sa brojnim pritiscima. Borba traje. Donosimo i historijski prikaz do sada postignutog.
U završnoj fazi disolucije bivše SFRJ, kada su bivše jugoslavenske republike Slovenija i Hrvatska već proglasile nezavisnost, referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji predvođene francuskim pravnikom Robertom Badinterom. Skupština Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine 25. januara 1992. na burnoj i teškoj sjednici donosi Odluku o raspisivanju referenduma na kojem će odlučiti o budućnosti.
„Konstatiram da je skupština BiH jednoglasno usvojila odluku o raspisivanju republičkog referenduma za utvrđivanju statusa Bosne i Hercegovine“, rekao je tada Mariofil Ljubić, potpredsjednik Skupštine S RBiH. 29. februara i 1. marta 1992. godine Bosanci i Hercegovci su odlučili. Čak 99 posto od 64 posto izašlih na referendum dalo je svoj glas ZA nezavisnost. Time je bio otvoren put ka međunarodnom priznanju.
„Bosna i Hrecegovina konačno izlazi na svoj put do slobode i dostojansatva“, riječi su Alije Izetbegovića, predsjednika Predsjedništva R BiH (29.02.1992).
Neke zemlje za priznanje nezavisnosti BiH nisu ni čekale održavanje referenduma. Bugarska je to učinila 31. januara 1992, Turska 6. februara, a Slovačka dva dana kasnije. Priznanje nezavisnosti BiH ubrzo stiže iz Španije, Libije i Irana. Masovnija priznanja uslijedila su tek mjesec od zvaničnog proglašenja rezultata referenduma. Evropska ekonomska zajednica, preteča Evropske unije, priznala je nezavisnu i suverenu Bosnu i Hercegovinu 6. aprila 1992. Isti dan učinila je to i Njemačka, a dan kasnije SAD i Kanada. Tokom 1992. godine, prve godine agresije na našu zemnlju, 76 država svijeta priznalo je Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu.
Ipak, puno priznanje nezavisnosti BiH uslijedilo je tek 22. maja 1992. godine. Bosna i Hrecegovina postaje punopravnom članicom UN-a nakon donošenja Rezolucije 755 - prijem BiH u UN, dok agresija u zemlji uzima maha. Koliko je teško stanje upozorio je na 47. zasjedanju Generalne skupštine svečanog prijema BiH tadašnji ministar vanjskih poslova Haris Silajdžić.
„Krenuli smo na najduže putovanje naših života. Ljudska tragedija katastrofalnih razmjera prijeti izbiti u mojoj zemlji. Ako se hitne mjere odmah ne poduzmu da zaustave vladavinu terora u Bosni i Hercegovini, uzimajući u obzir pogubnost dešavanja u mojoj državi, pozivam Vijeće sigurnosti da se pozovu na poglavlje 7 Povelje Ujedninjenih naroda, pozivajući sve uključene strane da prekinu ovo besmisleno narušavanje osnovnih ljudskih prava“, rekao je u New Yorku Haris Silajdžić, tadašnji ministar vanjskih poslova.
Priznanjem nezavisnosti BiH je dobila pravo da osim UN-a postane i članica drugih međunarodnih organizacija i agencija. Ispred sjedišta UN-a u Njujorku podignuta je bosanskohercegovačka zastava s ljiljanima.
„Okupljeni smo povodom podizanje zastava tri nove države članice: Republike Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, i Republike Slovenije. Ne smijemo zaboraviti da se čak u trenutku podizanja njihovih zastava sukobi i ispaštanja ljudi u njihovoj regiji nastavljaju. Danas je novi početak“, kazao je 22. maja 1992., Boutros Boutros-Ghali, generalni sekretar UN-a.
Novi početak jeste bio, ali agresija nije prestajala naredne tri i po godine, Ratni pakao okončan je tek potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, 14. decembra 1995. u Parizu. Mirovnim sporazumom potvrđene su međunarodno priznate granice, suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine. Dejtonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine, koji je donesen kao njegov sastavni dio, na snazi su do danas.
federalna.ba/Zinaida Hamidović