Kako je Schmidt zvaničnicima RS-a ukrao Božić?
Od pokvarenih praznika do novih optužbi i vrijeđanja. Probali su zvaničnici RS-a sve osim promjene dosadašnje politike i prihvatanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Posljednja, kojom su poništeni zaključci NSRS-a usmjereni protiv državnog pravosuđa, a radi zaštite entitetskog predsjednika, izazvali su brojne reakcije. Očekivano i po ustaljenoj matrici.
Schmidt obećao, pa ispunio. Niko nije iznad zakona i niko ne smije zloupotrebljavati zakon. Zaključci Narodne skupštine RS-a poništeni i ocijenjeni kao antidejtonski. Pa će i provođenje biti zakonom kažnjivo.
“Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovešće u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema”, poručili su iz OHR-a.
Podsjećamo, sada već osporeni zaključci usmjereni su protiv Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a traženo je da se Milorad Dodik i Miloš Lukić ne odazivaju na pozive Državnog suda. Dakle, direktni uticaj na proces koji je u toku. Schmidtovu odluku podržale su ambasade Velike Britanije i SAD-a u Bosni i Hercegovini.
“Sjedinjene Države podupiru suverenitet, teritorijalnu cjelovitost i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, kao i njen daljnji napredak na putu ka evroatlantskim integracijama”, istakli su iz Ambasade SAD-a u BiH.
Nije se dugo čekalo na reakcije vladajuće strukture RS-a. Ustaljena matrica i poznati stavovi. Tvrde, Schmidt nikome i ništa ne može zabraniti. Odluke su mu neprovodive, a namjere jasne, dok su zaključci – evropski.
“Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u Bosni i Hercegovini, ali i u EU, vrati na granu. Neće moći”, poručio je Milorad Dodik, predsjednik RS-a (SNSD).
“Teške su to muke. Ako ništa, čovjek ne odustaje od svog manira. Samo da nešto pokvari, pa makar i Božić. Kakav Grinč. Neka mu je srećna Nova godina. I najbitnije, neka mu je srećan put”, naveo je Radovan Kovačević, delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamenta BiH.
Predsjednik NSRS-a (US) Nenad Stevandić kaže da prijetnje i ucjene samo eskaliraju situaciju i dovode do radikalizacije podjela i sukoba, te da je važno održati dijaloga i komunikaciju.
Schmidt potez za opoziciju je očekivan. Sve ovo nazvali su farsom, jer nije prvi put da Narodna skupština usvaja, a Šmit poništava zaključke. Saradnja, kažu, za ličnu korist.
“Ispod žita vode neke tajne pregovore, prave konekcije i pokušavaju dobiti podršku da i dalje opstaju na vlasti, uprkos retrogradnoj politici koju vode 20 godina”, smatra Nebojša Vukanović, šef Kluba poslanika Liste za pravdu i red u NSRS-u.
Čini se da Schmidtovom odlukom nijedna strana nije potpuno zadovoljna. Schmidt radi svoj posao, ali prostora za reakciju još ima.
“Ostaje dilema zašto visoki predstavnik nije reagirao i poništio zaključak NSRS-a od 27. novembra kojim je formiran Organizacioni odbor za obilježavanje 9. januara kao dana RS-a, imajući u vidu da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće. Sud je rekao da 9. januar ne može biti dan RS-a, jer širi i provodi diskriminaciju”, naglasio je Ramiz Salkić, poslanik SDA u NSRS-u.
“Tim zaključcima prekršen je na prvom mjestu Ustav entiteta RS, a onda je prekršen i Ustav BiH, odnosno, Dejtonski mirovni sporazum”, mišljenja je Zlatan Begić, poslanik DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.
I da nisu poništeni, zaključci ne bi imali nikakvo pravno dejstvo, kao ni mnogi drugi ranije usvojeni, stav je političkih analitičara.
“Imali smo u nekoliko navrata situaciju da političko rukovodstvo ne priznaje vidokog predstavnika, ali su ispoštovali sve odluke koje je on donio, tako da pretpostavljam da će, unatoč galami, ovi zaključci isto tako završiti”, zaključuje analitičarka Tanja Topić.
Podsjećamo, od predstavnika RS-a zahtijevano je i da obustave odlučivanje na nivou države a u zamjenu za obustavljanje postupka protiv entitetskog predsjednika. Nesumnjivo je da će i ova priča uzrokovati nove trzavice u političkim odnosima u Bosni i Hercegovini. Svakako, malo im za ljutnju treba.
federalna.ba