Kako je mađarska kompanija postala većinski vlasnik SE Trebinje 1
Mađarska kompanija postala je većinski vlasnik Solarne elektrane Trebinje 1. Vlast u RS još vješto skriva informacije kako su Mađari uvedeni u taj posao bez javnog nadmetanja. Iz Transparency International BiH upozoravaju da je taj slučaj netransparentan od samog početka, te da je indikativna šutnja menadžmenta Elektroprivrede RS-a o prijenosu vlasništva na mađarsku kompaniju.
Šematskim prikazom Transparency International je u svojoj analizi predstavio kako se odvijao proces dodjeljivanja koncesije EPRS-a za solarnu elektranu u Trebinju do spornog prijenosa većinskih vlasničkih prava u "Solarnoj elektrani Trebinje 1" na mađarski Lugos Renewables.
“Elektroprivreda nije imala namjeru da ide sama u taj posao jer je već desetak dana kasnije na svojoj adresi osnovala preduzeće ‘Solarna elektrana Trebinje 1’, potom je ustupljeno Mađarima 70 posto vlasništva u tom preduzeću, a koncesija je prenesena na to novo preduzeće”, navodi Srđan Traljić, portparol Transparency International BiH.
Nezvanični dokumenti ukazuju na to da je posao sklopljen pod uslovima koji bi mogli biti štetni za RS, tvrde u Transaprency Internationalu.
"Tamo se navodi da je udio od 70 posto prodat za pet miliona maraka, koje treba da se isplate do septembra, a da bi u slučaju da se ne ispune dva uslova oni imala pravo da to prodaju nazad za 16 miliona maraka, što je scenario hidroelektrane Bistrica”, objašnjava Traljić.
Prema prvom koncesionom ugovoru, EPRS se obavezala na bankarsku garanciju u visini od 4% vrijednosti projekta, odnosno više od četiri miliona maraka.
“Te garancije treba obezbijediti EPRS tako da mađarski investitor ne bi snosio nikakvu odgovornost ukoliko bi kršio ugovor, odnosno RS ne bi imala odakle da naplati svoja prava ukoliko bi došlo do kršenja koncesionog ugovora”, ističe Traljić.
A Mađari su postali većinski vlasnici solarne elektrane baš u vrijeme kada se Milorad Dodik u svojim secesionističkim aspiracijama hvalio političkom podrškom mađarskog premijera Viktora Orbana.
"Imamo pravo da sumnjamo da se ovdje radi o nekim zakulisnim finansijskim malverzacijama ili se možda radi o uvođenju stranog partnera po nekim povoljnim uslovima u energetski sektor RS-a da bi politički vrh naše republike dobio određenu političku podršku od Mađarske ili neke treće zemlje. Nijedna od tih situacija nije dobra za nas”, smatra novinar Slobodan Popadić.
“Jasno je da se radi o koruptivnom poslu i da se trguje jednim važnim resursom RS-a i da je to plod zakulisnih radnji i dogovora između Dodika i Orbana. I da je Luka ustupio 70 posto vlasništva solarne elektrane kako bi dobio naklonost i podršku Orbana za politiku koju Dodik vodi”, tvrdi Nebojša Vukanović, zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a.
Konkretna pitanja o ovom slučaju uputili smo i mađarskoj kompaniji Lugos Renewables. Međutim, njihov odgovor još nije stigao.
federalna.ba