Kako je likvidirana Fabrika duhana Sarajevo?
Fabrika duhana Sarajevo, kao preduzeće koje se bavi preradom duhanskih proizvoda, osnovana je 1880. godine. Izvozila je proizvode još od perioda Austro-ugarske vladavine, a do rata od 1992. do 1995. godine upošljavala je oko 3.000 radnika. S radom nije prestajala ni ratnih devedesetih, tokom opsade Sarajeva. Međutim, više od 140 godina tradicije prekida se krajem marta ove godine, kada je najavljena likvidacija i otpuštanje 150 preostalih radnika.
Uprkos višedecenijskom postojanju, Fabrika duhana Sarajevo se gasi. Nadzorni odbor kompanije Badeco Adria, koja je većinski vlasnik fabrike, donio je prijedlog o njenoj likvidaciji. Tu odluku početkom marta, na planiranoj sjednici, treba potvrditi Skupština društva, a motivi su, kako navode, isključivo ekonomski.
"Zaposlenicima su ponuđene otpremnine koje su dva do pet puta više u odnosu na maksimalne propisane. Nažalost, uprkos maksimalnim naporima, a imajući u vidu negativne efekte akcizne politike na nivou BiH, daljnji opstanak FDS-a nije moguć", navedeno je u saopćenju Uprave.
Mehmed Avdagić, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji BiH, tvrdi da je za gašenje odgovorna Uprava kompanije, te vlast u Federaciji BiH. Ističe i da radnicima fabrike nije čudno što je izabran najlošiji metod za nestanak fabrike, a to je likvidacija:
”Ovo nije stečaj pa da se može firma ponovo razvijati. Dakle, vi na ovaj način želite prekriti sva moguća dešavanja koja su bila unutra, da sakrijete sve ono što se dešavalo i ono na šta je ovaj Sindikat ukazivao i za šta je platio cijenu.”
A kako je došlo do likvidacije? Prvo je 2016. godine Vlada Federacije prodala dionice fabrike. Zatim je bivši direktor Šefik Lojo izašao u javnost sa tvrdnjom da se na njega vrši pritisak kako bi napustio direktorsku funkciju, a da bi fabriku pripremili za prodaju. Ipak, sindikalisti se i pored ovoga pitaju kako je moguće da je fabrika od 800 miliona kapitala dovedena do likvidacije.
“Mi smo bili internacionalna kompanija, ona je morala biti sačuvana. Nije mi jasno zbog čega, koji su to interesi nadvladali interese države, ne samo radnika fabrike nego i građana Bosne i Hercegovine“, navodi Avdagić.
Vlada Federacije BiH prodala je svoj udio u Fabrici duhana Sarajevo za nešto više od 83 marke po dionici, a cijena dionica danas je više nego udvostručena. Zašto je tada Vlada Federacije prodala dionice po tako niskoj cijeni CID-u, Austrijskom investicijskom fondu koji ima dva zaposlenika i direktora, nikada nije objašnjeno. Ni danas ne postoje informacije ko je CID, ko stoji iza CID-a.
Premijer Federacije Fadil Novalić:
“To nas ne zanima, nama se na berzi mogao pojaviti bilo ko, ko bi kupio fabriku. Mi nemamo obavezu da provjeravamo.”
Bivši dioničari Halil Čengić kaže da je ova prodaja oštetila državu za 40 miliona maraka, a male dioničare za isto toliko, jer su dionice morali prodati po cijeni koje je prodala Vlada:
“To je opomena za radnike i BH Telecoma i Elektroprivrede ako dozvole da ih prodaju.”
Ekonomski analitičari tvrde kako će zatvaranje ove fabrike sigurno imati negativan utjecaj na bh. ekonomiju. Najveći krivac je loše modeliranje akciozne politike koja je podložna sivom tržištu, tvrdi ekonomski analitičar Admir Čavalić:
“Od 2016. godine ovaj model ne donosi rezultate, govorim o modelu akcizne politike na duhan i duhanske proizvode, jer nakon toga dolaze neke anomalije, poput pada prihoda po osnovu ovih akciza za budžete. Zatim izuzetan pad legalnih korisnika ovih proizvoda u korist onih koji nabavljaju ove proizvode na sivom tržištu.”
Sudbina bivšeg industrijskog giganta ne predstavlja iznenađenje za nekadašnje uposlenike koji tvrde da je način kojim je rukovođena već desetak godina bio poguban. Bivši radnik FDS-a Almir Šutrović:
“Najbolje dane sam proveo u Fabrici duhana Sarajevo. Sve što imam stekao sam u Fabrici duhana, tako da mi nije nimalo jednostavno preživljavati sve ovo. Žao mi je kolega koji nam nisu dali podršku kad smo kao Sindikat tražili zaštitu. Razumijem i te ljude, školuju djecu, morali su se sačuvati na neki način.”
Gašenjem Fabrike duhana Sarajevo, u Bosni i Hercegovini će u potpunosti nestati duhanska industrija. Fabrika duhana Mostar zatvorena je 2007. godine, a bez posla je ostalo stotinu radnika nakon nekoliko bezuspješnih pokušaja privatizacije. Nakon 130 godina postojanja, te dvije poslijeratne privatizacije, 2018. godine zatvorena je i Fabrika duhana Banja Luka.