Kad krivično-pravni sistem zataji: Potkivanje, Diploma, Milbauer
Podsjećamo na afere koje u izvještaju OSCE-a posebno spominju. Što zbog upletenosti nosilaca pravosudnih funkcija, što zbog pritisaka na novinare, ali uz jednu zajedničku osobinu - bez sudskog epiloga.
Malo je koja afera u našoj zemlji uzdrmala javnost kao ona iz maja 2019. godine, poznata kao “Potkivanje”. Nije građane ove zemlje uzdrmalo nuđenje mita za protuuslugu kao što ih ih je uzdmala činjenica da je glavni akter afere Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, koji bi, ako ni zbog čega, onda zbog funcije morao biti uzor.
Nezakonito i neetično ponašanje nosilaca pravosudnih funcija u zemlji samo je jedna u nizu pored svih drugih stvari koje su dovele do poroznog pravosudnog sistema kojem ne vjeruje niko. Epiloga afere, naravno nema, a Tegeltija ne može disciplinski odgovarati. Ovakav ishod nije očekivao i onaj koji je aferu snimio. Biznismen iz Velike Kladuše Nermin Alešević umjesto zviždača postao je osumnjičeni.
- Kod afere se ništa nije desilo. Bio sam jednom na ispitivanju, tražio imunitet. Oni su odbili i nakon godinu ponovo. Sve još uvijek stoji. I dan danas sam nelagodan, radi se prema ljudima koji su u predmetu, ne radi se prema krivičnim djelima - kaže Alešević.
Ja tebi novac ti meni diplomu, pa da i ja imam školu - u najkrećem je opis naredne afere, koja isto nikada nije dobila sudski epilog. Upozoravala SIPA, dokazala novinarka u našoj zemlji kako se zvanje struke kupuje. Ishoda nema, nema ni istrage, kažu iz tužilaštva: nema osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo.
- Kada je SIPA krajem 2018. godine dostavila informaciju da se prodaju diplome u BiH i tada im je bilo očigledno da nema kriminala niti da se diplome u BiH prodaju, pa su zbog toga isto donijeli naredbu o nesprovođenju istrage. Međutim, bio je dovoljan jedan telefonski poziv da mi na kraju i kupimo tu diplomu. Mislim da ne postoji ni jedan građanin BiH koji može reći da Tužilaštvo BiH radi svoj posao - priča novinarka Žurnala Azra Omerović.
A afere koje ne budu kažnjene na vrijeme pregazi ih vrijeme. Tako je bilo i u slučaju afere Milbauer i Siniše Macana, bivšeg direktora Agencije za identifikaciona doumenta, evidenciju i razmjenu podataka. Istraga zbog višemilionskih zloupotreba i nezakonitosti povodom izbora kompanije za izradu ličnih dokumenata građana BiH, pokrenuta 2015, prošle godine je obustavljena i zbog predugogog trajanja.
I ovo su samo neki od primjera zbog kojih međunarodne institucije u našoj zemlji svakodnevno pričaju o vladavini prava, izmjeni zakona o VSTV-u i nužnosti potpune reforme pravosuđa koja se mora dogoditi kako bi se BiH bar milimetar pomjerila na evropskom putu.
federalna.ba