Juratović: Ne želim balkanski politički primitivizam prenijeti u EU
"Što se tiče Sjeverne Makedonije, ja sam mišljenja da se oko pitanja Sjeverne Makedonije radi o vjerodostojnosti EU", istakao je zastupnik SPD-a u Bundestagu Josip Juratović u Plenumu, te dodao:
"Ako je jedna zemlja ispunila, mora joj se dati šansa i mogućnost. Nažalost, imamo tipičan balkanski problem gdje jedna zemlja odlučuje, pa čak i ne jedna zemlja nego desničarska, radikalna stranka kojih je Balkan prepun i kojih je previše, odlučuje o budućnosti EU. Zato treba tu jednoglasnost ukinuti uvesti kvalificiranu većinu. Što se tiče BiH, možda neke stvari ispunjava. Ali ako budemo iskreni, kad vidimo sada koliko je natezanja oko Izbornog zakona, oko implementacije Sejdić-Finci što je temelj demokratskih vrijednosti EU, onda moram reći to je porazno, pogubno za politiku na terenu. Nije vjerodostojno da ta zemlja želi u EU, d apolitičke elite žele u EU. Onda bi se drugačije ponašali. Ja sa tim elitama imam posla 16 godina. 16 godina priče, obećanja, glume, šta oni žele, kako bi oni to, pa onda se ne mogu dogovoriti, pa jedan drugome prebacuju krivicu."
Kaže da je totalno razočaran u BiH što se tiče nacionalno-političkih elita.
"Mi iz EU smo spremni i dobro je rečeno da nam je poslije Ukrajine jasno da se EU mora stabilizirati, odnosno Evropa i da su zemlje Zapadnog Balkana bitan faktor za mir i stabilnost. Ali ne po svaku cijenu. Nećemo gledati kroz prste. Ja ne želim balkansku situaciju i balkanski politički primitivizam prenijeti u EU. Njega imamo dosta i među nama. Mi imamo naše Orbane, naše Kačinskije, naše Janše, ne trebaju nam još dodatni."
Juratović smatra da svi akteri žele, prije svega, zadržati svoje stolice i svoju moć.
"Bilo bi mi drago da se demokrate umreže u BiH, u cijeloj regiji i da se traže demokratska rješenja kroz sve strukture. Susreo sam puno ljudi u BiH, u svim strankama, koji su pošteni, koji imaju poštene namjere, koji su ustavni patrioti BiH, a ne samo političari koji se bore za stolice. Kad bi se to prepoznalo i kad bi narod se uključio ozbiljno u procese, da se ne daju dijeliti po nacionalnim pripadnostima nego kao građani prije svega, traže zajednička rješenja u smislu konstruktivne politike za bolje zdravstvo, za bolju infrastrukturu, za bolja radna mjesta, za bolje plaće, za bilo šta bolje, ali zajedničko. Onda smo već jednom nogom u EU. EU nije nikakva filozofija, EU je zdrav razum na temeljima demokratskih vrijednosti koje se, prije svega, zasnivaju na pravu i slobodi svakog pojedinca", zaključio je Juratović.
federalna.ba