Još traje burna rasprava o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda

Antiustavna politika iz RS-a, između ostalog, dovela nas je do situacije da o sudbini bh. građana odlučuju stranci. Ili bar posreduju. Građani i njihove potrebe su stavljene u drugi plan. Ali, neki od bitnih zakona za građane našli su se u obimnom dnevnom redu Doma naroda Federalnog parlamenta BiH. 

Rasprava o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda i dalje traje - sve ono što smo slušali prethodnih dana u javnom prostoru, medijskom prostoru, ali i na sjednici Zastupničkog doma na kojem je ovaj prijedlog dobio podršku. I danas su se mogle čuti optužbe na relaciji Kantona Sarajeva, Tuzlanskog, ali i svih drugih kantona - ko je kome uzeo, ko vraća oteto, ko će kome uzeti. Priča se o ciframa kako će se smanjenjem tog pondera 2 na 1,5, koji će se vremenom još smanjivati, oštetiti budžet KS-a i njegovi građane - ali to tvrde stranke koje dolaze iz Kantona Sarajevo. Izvjesno je da će ovaj prijedlog zakona dobiti podršku i u Domu naroda, ali će biti vrlo zanimljivo gledati način glasanja. Svjedočit ćemo jednoj vrsti regionalnog glasanja o ovom prijedlogu izmjena zakona, kakvoj nismo svjedočili u ovom domu. Ovo je jedini zakon koji je podijelio delegate unutar stranaka.

"Ponder 19658 sa današnjom izmjenom i dopunom predloženo je da se taj ponder smanji na 1,5, potom da se svake naredne godine on smanjuje za 0,1 dok ne dođe do koeficijenta 1,3. Znači Sarajevu bi u konačnici pripadao taj koeficijent 1,3. Raspoloženje izaslanika je da bi na taj način došlo do pravednije raspodjele javnih prihoda", kazao je Tomislav Martinović, predsjedavajući Doma naroda PFBiH.

"Radi se o činjenici da se nalazimo u polovini februara i da ni u jednoj zemlji na svijetu ne možete donijeti fiskalni zakon koji stupa u pola godine na snagu. Ja sam i preldožio amandman koji očekujem od predlagača da shvate da bez obzira što oni imaju političke namjere da se vrate kući u svoje kantone i da odnesu neki dio novca za koji smatraju da je sarajevski ili nije, prije svega moramo razmišljati o činjenici da ne postoji nijedan političar koji ima pravo da donese zakon koji će prekršiti pet postojećih zakona", rekao je Aner Žuljević, delegat u Domu naroda PFBiH.

"Po svim analizama TK je postojećim Zakonom o pšripadnosti javnih prihoda oštećen za nekih 40 miliona godišnje. Usvajanjem ovog Zakona za koji smatramo da koliko-toliko donosi neku pravednost TK bi trebao u ovoj godini da dobije između 15 i 20 miliona", istakao je Fahrudin Skopljak, delegat u Domu naroda PFBiH.

federalna.ba

raspodjela javnih prihoda javni prihodi Dom naroda FBiH