videoprilog Ivane Đurđević Bajuć (Dnevnik 1)

Jesu li birači u izolaciji na meti mešetara?

Do lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini na kojima se bira lokalna vlast, ostalo je svega tri dana. Centralna izborna komisija BiH je na poslednjoj sjednici usvojila izmjene i dopune Pravilnika o provođenju izbora u BiH u dijelu koji se odnosi na ostvarivanje prava glasa birača koji su COVID-19 pozitivni ili su u izolaciji.

No,ostalo je i mnogo nejasnoća - jesu li birači u izolaciji na meti mešetara?

Mobilni tim u kome bi trebao biti bar jedan zdravstveni radnik , odlaziće na adrese birača koji se nalaze u izolaciji, a koji su prethodno pismenim ili putem mail-a podnijeli zahtjev za otvarenje svog biračkog prava.

"Što se tiče instrukcija CIK -a predviđen je tj preporučen je jedan zdravstveni radnik, međutim ova izborna komisija je odlučila da je to obaveza, tako da ćemo mi u sastavu mobilnog tima imati više zdravstvenih radnika u zavisnosti, negdje su to ljekari, negdje zdravstveni radnik", kazla je Dijana Božić Savić, predsjednica GIK Bijeljina.

Lica hospitalizovana u Covid bolnici mogu preko medicinskih radnika, ovlastiti drugo lice. U bijeljinskoj gradskoj izbornoj komisiji, pored sedam redovnih mobilnih timova, formirano je dodatnih sedam Covid mobilnih timova, opremljenih zaštitnim odijelima, koji će raditi na terenu sa glasačima koji su u izolaciji, svako od njih ima pravo da podnese zahtjev da mu se dođe da glasa putem kovertiranog glasačkog listića i na taj način će svoje pravo ostvariti.

"Mi smo od bolnice Bijeljina tražili da nam se dostavi podatak-broj takvih lica, na dan 04.11. je bilo 869 slučajeva Covid-a, 72 hospitalizovanih 1.277 lica kojima je određena mjera izolacije, znaći na taj dan smo imali 2.146 lica u izlolaciji kojima je potrebno glasanje preko Covid tima, danas je taj broj mnogo veći", kaže Dijana Božić Savić, predsjednica GIK Bijeljina.

Analitičari vjeruju da bi glasači koji se nalaze u izolaciji mogli biti na meti mešetara.

"Ova nova situacija može da proizvede i neke nove oblike krađa, ti obilasci tih ljudi koji ne mogu da glasaju, a oni bi željeli da glasaju, ili će možda biti upozoreni ili tražiti se od njih da glasaju. Oni koji to budu tražili podrazumijevaju da će pridobijati njihovu podršku. Tako da svi modeli su nažalost prisutni, a i dalje tvrdim da treba nešto mijenjati suštinski. U izbornom zakonu treba zaštititi građane od različitih kriminalnih političkih poteza, ucjenjivanja. Te krađe su sastavni dio svakih izbora - koliko će ko da ukrade zavisi od mogućnosti, moći, novca, političke infrastrukture", smatra prof. Drago Vuković, sociolog.

Podsjetimo, ranije se Tužilaštvo BiH proglasilo nenadležnim za istraživanje izbornih prevara i krađe identiteta za predstojeće lokalne izbore, istakavši da je “praćenje regularnosti izbora u nadležnosti Centralne izborne komisije BiH”.

federalna.ba