Jedna koalicija u raspadu, druga u pokušaju - nijednoj ne ide
Jedna koalicija u raspadu, druga u pokušaju dogovora, država ostala na pola puta. I tako već mjesecima, jer nijedna opcija ne bliži se kraju. Još jedna sedmica bez novog sastanka potencijalne nove većine i puna tri mjeseca pokušaja da se SNSD izbaci iz vlasti. Trojka piše saopštenja, a HDZBiH i SNSD strateški djeluju. Zajedno. Zaustavljaju smjene, postavljaju zakone. Sumiramo gdje smo, jer ne znamo gdje ih i u šta politički planovi vode.
Jedna koalicija u raspadu, druga u pokušaju. Nijednoj ne ide. Niti se prva raspala, niti se druga sastala. Jer dvije trojke i jedan HDZ još nisu za istim stolom. Kada će biti, ne zna se. Sastanci se zakazuju i otkazuju. Između se tek pregovara, pojedinačno.
“Mislim da ćemo vrlo brzo imati konačan stav i odgovor: da ili ne? Postoji ili ne postoji”, poručio je Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
Vrlo brzo u ovoj priči je sporo, jer ono što dvije trojke žele HDZBiH koči. Iako je na Kupresu djelovalo obećavajuće, optimizam je tamo, čini se i ostao. Ministra sigurnosti još nema. Nebojša Vukanović spreman za poziciju, ali HDZBiH nije spreman za imenovanje i novu koaliciju.
“Polako HDZ preuzima negativnu ulogu u zaustavljanju ovog procesa”, ocijenio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
U međuvremenu, ruku pruža SNSD-u - ili je nikada nije ni pustio.
“HDZ i SNSD su u strateškom partnerstvu”, istakao je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (SNSD).
I to redovno demonstriraju. Samo ove sedmice nekoliko puta. U Vijeću ministara Bosne i Hercegovine zajedničkim snagama dug RS-a prebacili su na državu. Naplata iz Centralne banke.
U Domu naroda cirkus. SNSD kreira, HDZ podržava. Pa Dom ni do dnevnog reda ne može dobaciti. Jer SNSD čuva pozicije Špirića, Košarca i Amidžića. Zato se predsjedavajući Doma naroda Bosne i Hercegovine Nikola Špirić trudi smjene držati što dalje od glasanja, pa ih pozicionira isključivo na kraj dnevnog reda.
Dom naroda BiH pretvoren u politički teatar: Od smjene do pjesme
“Logično je da bude zadnja tačka kako Dom ne bi uveo u neustavno djelovanje”, rekao je Špirić.
Logično je i da je to put do napuštanja sjednice tri delegata SNSD-a. A dok su zakoni ispred smjena, imaju i alibi za blokadu. Ali ne i konsenzus za redoslijed tačaka dnevnog reda jer sa Špirićem i Čovićem zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Bosne i Hercegovine Kemal Ademović (NiP) nije saglasan:
“Napisao sam pismo predsjedavajućem Špiriću u kojem sam upozorio da nisam konsultovan.”
Nema ni rotiranja tačaka. Iako je zahtjev stigao iz reda nove većine od osam delegata, Kolegij nije prihvatio. Ponovo HDZ i SNSD na potezu.
“Majorizirana parlamentarna većina” – tako je tu situaciju nazvao Šefik Džaferović (SDA), predsjednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda Bosne i Hercegovine.
Osam delegata na jednoj strani, Čović i Špirić na drugoj. Matematički omjer snaga je jasan, ali politika matematiku ne prati. A optuženi za majorizaciju istom mjerom odgovaraju Klubu Bošnjaka. U prvom redu delegatima iz SDA.
“Ovo je posljednji pokušaj unitarizacije Bosne i Hercegovine, s čim imamo problem”, naveo je Špirić.
“Ako neko misli da će po miloševićevskoj politici iz devedesetih godina, zato što ih po broju ima više, napraviti od Bosne i Hercegovine neku unitarnu državu, mislim da je se zafrk'o”, poručila je Marina Pendeš, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda Bosne i Hercegovine (HDZBiH).
Dvije stranke, jednim glasom, zajedničkim potezom.
“Definitivno su potvrdili da postoji neraskidiva veza između Dragana Čovića i Milorada Dodika”, zaključio je Džemal Smajić, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine (SBiH).
U neraskidivoj vezi, pitanje je može li biti mjesta za trećeg. Opozicija iz RS-a ostavljena na čekanju - sve je izvjesnije da je i na cjedilu.
federalna.ba