videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Jedina ruka pomoći migrantima u TK-u su volonteri

Tuzlanski kanton je, za migrante koji pristižu u našu državu, prolazna stanica na kojoj se zadržavaju po nekoliko dana. Situacija nije alarmantna kao što je to bilo prošle i pretprošle godine, ali grupe migranata među kojima ima i djece su primjetne na ulicama Tuzle.

Jedini koji ne zatvaraju oči pred ovim problemom su volonteri i aktivisti humanitarnih organizacija koji su, kako su nam kazali, najviše umorni od bezuspješnog pozivanja nadležnih da reaguju.

Dvadesetčetvorogodišnji Abdurahman iz Alžira je u Bosnu i Hercegovinu stigao prije dva mjeseca. Alžir je napustio kao inženjer elektrotehnike u potrazi za boljim životom. Priča nam da je njegov put kroz tranzitne države bio izuzetno težak. Od predrasuda  građana do fizičkih napada  policijskih službenika. Bosnom je, kaže nam, za sada oduševljen.

- U Bosni i Hercegovini je veoma dobro. Ljudi su dobri. Policija je dobra. Sve je dobro. Kada sam došao iz Hrvatske, nisam imao ništa.  Ovdje su mi dali punjač za telefon,  vreću za spavanje, odjeću i hranu – kaže Abdurahman, migrant iz Alžira.

A volonteri i humanitarne organizacije sa područja Tuzlanskog kantona prema migrantima tako postupaju od samog početka migrantske krize. Svjesni su da su im oni jedina ruka pomoći s obzirom na to da su nadležne institucije zakazale kada je u pitanju ovaj problem.

- Mi i danas svakodnevno imamo nove grupe, ima tu i porodica, ima male djece. Ono što se mi trudimo jeste da pružimo adekvatnu pomoć u datom momentu, odnosno olakšamo njihov boravak u Tuzli s obzirom da se radi o tranzitu – rekao je Abdurahman Aljić, vođa mobilnog tima Crvenog križa TK-a.

Ono što predstavlja problem jesu teška psihička stanja u kojima migranti pristižu u našu državu. Jednostavno je, kažu nam, kada dođu grupe sa kojima je lako komunicirati, no dešava se da jedan težak slučaj dovede do generalizacije svih ostalih. S jednim takvim se trenutno bore.

- On je u pratnji policijskih službenika odveden na psihijatriju u Tuzli gdje su mu uspostavili dijagnozu, međutim nakon uspostavljanja dijagnoze, on je pušten ponovo na ulicu. On može biti potencijalna opasnost, kako za nas koji ovdje radimo, tako za sve građane Tuzle – tvrdi volonter Senad Pirić.

Iako su, svojom dobrom voljom, organizovali i vakcinaciju protiv koronavirusa za tražitelje azila da bi zaštitili i migrante i građane, nemaju mehanizme pomoću kojih mogu rješavati  veće probleme.  Apeluju na nadležne da se uključe jer migrantska kriza je problem svih nas, a ne samo pojedinaca.

federalna.ba

migranti TK