Japanka, ukrajinskog porijeka ipak predala titulu Miss Japana
Žena rođena u Ukrajini koja je kritizirana da nije dovoljno „Japanka“ nakon što je prošlog mjeseca pobijedila na takmičenju za Miss Japana, odrekla se titule nakon što je sedmični časopis otkrio da je imala aferu s oženjenim muškarcem.
Karolina Shiino izazvala je pohvale, ali i kritike nakon što je prošli mjesec osvojila titulu Miss Japana, postavši prva žena evropskog porijekla koja je dobila to priznanje. 26-godišnjakinja je rođena u Ukrajini od ukrajinskih roditelja, koji su se preselili u Japan kada je ona imala pet godina.
Pristalice njenog izbora su kazale da je njena pobjeda pomogla redefinirati šta znači biti Japanac u zemlji s rekordnih 3 miliona stranaca, dok su se kritičari pitali kako bi žena s Kavkaza mogla biti predstavnik "japanske ljepote".
Sada se ogriješila o puritansku kulturu koja okružuje talmičenja ljepote – posebno očekivanja da takmičarke vode besprijekoran privatni život. Shiino, koja je postala naturalizirana japanska državljanka 2022. godine, vratila je svoju titulu nakon što je Shukan Bunshun, sedmičnjak s rekordom razotkrivanja skandala, utvrdio da je bila u vezi s oženjenim liječnikom.
Shiino je rekla da je u početku bila previše uplašena i zbunjena da bi rekla istinu nakon što je članak objavljen. “Zaista mi je žao zbog velikih nevolja koje sam izazvala i zbog izdaje onih koji su me podržavali”, napisala je na Instagramu kasno u ponedjeljak. Udruga Miss Japana saopćila je da je prihvatila Shiinin zahtjev da se odrekne svoje titule, dodajući da to "ozbiljno odražava" njihovu ulogu u kontroverzi.
Udruga se ispričala sucima i sponzorima takmičenja i rekla da će titula Miss Japana ostati prazna do kraja godine. Japanski mediji izvještavaju da su organizatori izbora u početku podržali Shiino u vezi s otkrićima nakon što je svojoj agenciji za modele rekla da je prekinula vezu kada je otkrila da je muškarac oženjen. Ali u ponedjeljak je agencija rekla da je potvrdila da je Shiino nastavila viđati tog čovjeka.
Shiino, koja je odrasla u središnjem gradu Nagoya, bila je meta online napada onih koji su nakon što je osvojila titulu, tvrdili da bjelkinja nikako ne može biti "lice Japana".
Drugi su istakli da je Shiino ispunila kriterije za ulazak na takmičenje, na kojem oni moraju biti japanski državljani, slobodni i u dobi između 17 i 26 godina kada se prijave.
"Ako imate japansko državljanstvo onda ste Japanac", napisao je drugi korisnik. "Nije li to sve što se ima za reći?"
U govoru održanom na tečnom japanskom, Shiino je rekla: “Živim kao Japanka, ali postojale su rasne barijere i mnogo slučajeva u kojima nisam bila prihvaćena. Ispunjena sam tolikom zahvalnošću što sam danas stvarno prihvaćena kao Japanka.”
I prethodne pobjednice japanskih takmičenja ljepote izazvale su kontroverze zbog svog porijekla. Godine 2015. Ariana Miyamoto, čija je majka Japanka i otac Afroamerikanac, izazvala je kritike na internetu nakon što je postala prva žena mješovite rase koja je predstavljala Japan na izboru za Miss Universe. Godinu dana kasnije, Priyanka Yoshikawa, japanskog i indijskog porijekla, predstavljala je Japan na ntakmičenju za Miss svijeta.
Japanski desničari bili su bijesni kada je japanska teniska zvijezda Naomi Osaka, čiji je otac Haićanin, odabrana da zapali olimpijsku baklju na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Tokiju 2020. godine.
Ali mnogi drugi pozdravili su odluku, ističući da ljudi mješovite rase postaju sve vidljiviji u sportu, svijetu zabave, pa čak i politici.
federalna.ba/The Guardian