(Izvor: Arhiva)

Janjić: Rusija je glasala za sankcije SRJ, a istovremeno podsticala Miloševića

"Jednom rukom Rusije je tad podržavala sankcije i sve mjere Zapada, a drugom rukom je podsticala tadašnju SRJ", kazao je za Federalni radio Dušan Janjić, politički analitičar i koordinator Foruma za etničke odnose iz Beograda, u osvrtu na trideset godina od uvođenja sankcija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija tadašnjoj SRJ zbog uloge u ratnim dešavanjima u BiH.  Ta druga ruka je Služba bezbednosti iz koje je ponikao i Putin i ona je podsticala Beograd i Miloševića i Kadijevića na akciji koju su provodili. Znači imala je dvojnu ulogu. I tu nemojmo da se zavaravamo.“

"Taj projekt koji je inače bazično ruski to je koncept Brežnjeva koji se zove odbrana socijalizma i koji je primjenio Milošević sa Kadijevićem", istakao je Janjić. Riječ je o konceptu koji je u potpunosti uporediv sa sadašnjom ulogom Rusije u Ukrajini.

„Nije ni čudo što su i Kadijević i Mira Marković na kraju završili u Moskvi, taj koncept sad primjenjuje na jedan drugi nacionalistički način Putin. A šta je zapravo razlika? U Ukrajini nema onih koji su prešli na stranu Putina ukoliko nisu etnički Rusi. Toga je djelomično bilo u Jugoslaviji, ali je bila i ona druga strana etnonacionalizma koja je iskoristila tu priliku da dovrši postojanje Jugoslavije.“

"Tadašnje sankcije su također uvedene zbog vojne intervencije, što se zaboravlja, zbog obaranja italijanskog helikoptera na Mađarskom što se može porditi sa rukom bahatošću i Međunarodna zajednica je i tada mehanizam kojeg sad primjenjuje, prvi put primjenila. To naprimjer  u Ujedinjenim nacijama može da ide do ispražnjene stolice za Rusiju", stava je Janjić.

„E sad, precepcija toga u Srbiji je različita. Mi sad vidimo da bivši dijelovi bivše SRJ, Kosovo, Crna Gora imaju potpuno drugačiji odnos, oni podržavaju borbu protiv ruske invazije i da su se jasno opredijelili za NATO i EU integracije. A kad je o Srbiji riječ, mi imamo prvo one koji su napravili profit iz tih sankcija, jer kad dođu sankcije to je jedno strašno ekonomsko doba, a još praćeno ratom. Efekt ekonomskih sankcija je isto poguban kao i na one pojedine dijelove BiH i Hrvatske koje su vojske sravnile. Ali ima jedan dodatak. A to je da se razvija moćna mreža šverca, organiziranog kriminala, veza sa državom i moralne dezorijentacije. Tako da, objektivno veliki broj ljudi, a pogotovo današnjih vladara u Srbiji su se obogatili pod sankcijama.“

Odgovarajući na pitanje o tome da je Rusija u to vrijeme glasala za sankcije SRJ, dok istovremeno današanja Srbija balansira i nije za sankcije Rusiji u Vijeću sigurnosti UN-a, Janjić je kazao da je na sceni licemjerna politika i jedna i druge zemlje.

„Jednom rukom Rusije je tad podržavala sankcije i sve mjere Zapada, a istovremeno trgovala za ustupke, a drugom rukom je podsticala tadašnju SRJ. Ta druga ruka je Služba bezbjednosti iz koje je ponikao i Putin i ona je podsticala Beograd i Miloševića i Kadijevića na akciji koju su provodili. Znači imala je dvojnu ulogu. I tu nemojmo da se zavaravamo. Kao što ima i sada kada je riječ o Kosovu i to je ruski način politike.“

No, Janjić naglašava i drugi aspekt jasnog stava o sankcijama Rusiji.

„A to je da postoji i drugi veliki dio građana, nije važno koiko ih je, koji su zbog rata devedesetih prešli i prebjegli u Srbiju, da li su to ljudi iz Srbije koji pamte to vrijeme kao doba njihove patnje, a ne patnje vladara i zato oni nisu spremni ako ih uopće neko nešto pita da ponove sankcije Rusiji ili da podrže uvođenje sankcija nikome pa ni Rusiji, a ne znaju i nemaju tu svijest da ako ne uvedeš sankcije Rusiji možda ćeš ponoviti sankcije sebi.“

"U ovom momentu samo neozbiljan čovjek vam može reći da li će i kada će Vučić, pošto on drži svu vlast, donijeti odluku da se priključi snakcijama Rusiji", naglašava Janjić.

„A ozbiljne analize će vam reći da je on potrošio već mnogo vremena i mnogo strpljenja ukrajinskih saveznika gdje i jesu interesi Srbije (EU, NATO, SAD...) i da on ne stoji više tako dobro da može da bira. Tako da se ja ne bih iznenadio da se uz svu tu neizvjesnost vrlo brzo stvar prelomi. Možda to ne prelomi Vučić, ali možda prelome Berlin, London i Washington, jednostavno nema prostora da se trpi maltretiranje Srbije kada je riječ napor Zapada da napravi svoju jedinstvenu geopolitiku i sigurnosnu strukturu.“

federalna.ba/Jasenka Tica Isović

 

Federalni radio Dušan Janjić
Vijesti u 12 Federalni radio
0 22.09.2024 12:40
sport Federalni radio
0 21.09.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 21.09.2024 22:15
sport Federalni radio
0 21.09.2024 18:17
Vijesti u 17 Federalni radio
0 21.09.2024 18:16
sport Federalni radio
0 19.09.2024 23:29