videoprilog Nađe Ridžić (Dnevnik 1)

Jajački pčelari dobili svoj centar, vrijednost projekta 130.000 KM

Počeo je rad Pčelinjeg centra u naselju Vinac, a posao su dobila tri obučena radnika. Pčelari, koji zbog izuzetno loših vremenskih uvjeta, već treću godinu zbrajaju štete i bilježe minuse, kažu kako im je ovaj projekt od velike pomoći.

Košnice u pčelinjacima na području Srednjobosanskog kantona vlasnicima su uz rad donijele jedino štetu. Katastrofu koju ne pamte ni najstariji pčelari uzrokovali su izuzetno nepovoljni vremenski uvjeti.

„Sav cvijet je prošao u mrazu, kasnije je došla suša, nema livade, tako da smo mnogi morali hraniti pčele usred ljeta“, priča pčelar Mirsad Žužić.

Uz činjenicu da ove godine meda praktično i nema, u općini Jajce, u čijem registru ima četiri hiljade prijavljenih košnica na koje se dobiva poticaj, bilježe značajnu štetu i košnicama.

„Stradalo je 1.200 košnica, što je to u odnosu na 4.000 veliki gubitak. Svakom ko je prijavio stradanje finasirali smo 20 maraka za prijavljenu košnicu“, ističe Edin Hozan, načelnik Općine Jajce (SDA).

Stoga, dvogodišnji projekt koji je uz obuku i donaciju pčelinjih društava za jedanaest korisnika te opremljeni pčelinji centar u kojem će se proizvoditi satne osnove ima neizmjernu važnost.

„Satna osnova je najjednostavniji medij u kojem se odvija sva proizvodnja unutar košnice. Faktički, možemo reći da je satna osnova pluća jedne košnice. Ukoliko ta pluća nisu uredu kao u organizmu čovjeka, čitav organizam ispašta i čitav organizam boli“, objašnjava koordinator projekta Admir Hodžić.

„Ovo nam puno znači, ne moramo ići u Bugojno, u Banjaluku. Kupovali smo ih od raznoraznih nakupaca. Prodaju nam rog za svijeću“, kaže pčelar Mirsad Žužić.

I ne manje važno je da se ovaj projekat uz Jajce provodi u još dvije bosanskohercegovačke općine, s ciljem osnaživanja pčelara kako bi postali neovisni, a neki među njima ovaj hobi pretvorili u istinski biznis.

„Vrijednost projekta samo za općinu Jajce je 130.000 KM, a isti projekt realizujemo u Hadžićima i Livnu, tako da je da je vrijednost ovog projekta 400.000 KM“, ističe direktorica NVO Muslim AID Edina Šehić-Saliji.

Početak proizvodnje satnih osnova, kojima čovjek pomaže pčeli da na brži i lakši način stvori preduvjete za proizvodnju meda ili novih jedinki, znači puno, još samo kažu da bude meda, pa da i mašina za punjenje bude u funkciji.

federalna.ba

Jajce pčelari pčele
Tešanj kesten med pčelari Mahmo Husibegović INZ
0 21.12.2024 09:32
Jovo Jandrić Slobodan Pekez Jajce ratni zločin ratni zločini
0 18.12.2024 17:42