Kad smo pomislili da se oporavljamo od pandemije, desio se rat u Ukrajini

Rast cijena u našoj zemlji ne jenjava. Gužve na pijacama koje su se mogle vidjeti prije nekoliko godina - prizori su koji su danas rijetki. Kupuju se, kažu nam građani i prodavači, pretežno na komad. Stručnjaci prognoziraju i da će naredni period biti neizvjestan kada je riječ o cijenama.

Cijene životnih namirnica stalno rastu, sa druge strane kupovna moć opada. Prodavači kažu da, naročito sada za vrijeme praznika, cijene se razlikuju iz dana u dan. A šta dovodi do konstantnog rasta cijena?

„Konstantani rast cijena koji vidimo u posljednje dvije godine je rezultat mnogih globalnih kretanja, kojima smo svjedoci, počevši od pandemije, efekata koje je pandemija imala u kontekstu promjene kretanja, transporta i globalnih lanaca snadbijevanja i rasta troškova u samom tom smislu. Kada smo, zapravo, pomislili da se oporavljamo od pandemije, desio se rat u Ukrajini, što je dodatno izazvalo poremećaje opet u lancima snadbijevanja“, objašnjava Hatidža Jahić, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

Sindikalna potrošačka korpa za mart iznosi skoro 3 hiljade maraka. Minimalna plata u Federaciji BiH je 596 maraka, a pokrivenost sindikalne potroškačke korpe sa takvom platom je 20,61 posto, podaci su Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine. Većina građana koje smo anketirali smatra da njihova primanja nisu usklađena sa rastom cijena. Rijetki mogu nešto uštedjeti, dok penzioneri skoro nikako.

Da se cijene znatno razlikuju u odnosu na prošlu godinu, govori podatak da su osnovne životne namirnice u februaru ove godine, u odnosu na isti mjesec prošle godine, u prosjeku poskupjele za 12,9%. Najveći prosječni rast cijena, koje bilježi Agencija za statistiku BiH, upravo je u odjeljcima hrane.

U prošloj godini najviše poskupili hrana, prevoz, te stanovanje i režijski troškovi

Prosječna inflacija u BiH u 2022. godini u odnosu na predhodnu godinu iznosila je 14 posto, objavila je Agencija za statistiku BiH. U godišnjem biltenu „Indeks potrošačkih cijena u Bosni i Hercegovini“ Agencije za statistiku BiH se navodi da je u 2022. godini u odnosu na 20...

„Ako ćemo izdvojiti neke od prehrambenih proizvoda, odnosno neke od osnovnih životnih namirnica, onda možemo kazati da je u februaru ove godine u odnosu na februar prošle godine najviše poskupjelo mlijeko - oko 67%, šećer 42%, hljeb i brašno su otprilike za 25%, meso oko 18%, jaja 41%, a zatim tu su i sirevi, maslaci, riža te voće i povrće“, navodi Mirsada Adembegović, glasnogovornica Agencije za statistiku BiH.

Situacija nije bolja ni u zemljama regiona. Naprimjer, 10 jaja će građane Hrvatske koštati oko 6 maraka, što je za dvije marke više nego kod nas. Građani Srbije za istu količinu će izdvojiti oko 3 marke, dok će u Sloveniji morati izdvojiti 3 i po marke. Iako je BiH u određenim segmentima nešto jeftinija, građani, ipak, ne mogu zadovoljiti svoje osnovne životne potrebe. Zbog toga vrtoglave cijene koje donosi inflacija, struka upozorava, pod hitno treba uskladiti sa primanjima.

federalna.ba

cijene Hatidža Jahić
Indija poljoprivrednici cijene usjevi
0 14.02.2024 08:20
cijene poskupljenje poskupljenja
0 02.01.2024 20:05
cijene Gordana Bulić Admir Čavalić recesija inflacija Sindikalna potrošačka korpa potrošačka košarica
0 14.12.2023 23:25