videoprilog Samre Tufek (Dnevnik 2)

Jablanica - i danas tu možemo učiti kako se boriti za prava koja pripadaju čovjeku

Antifašisti sa područja nekadašnje Jugoslavije i ove godine na obilježavanju 81. godišnjice „Bitke za ranjenike na Neretvi“ u Jablanici. Tekovine antifašizma utkane su u svaku ofanzivu na području bivše države, napomnju antifašisti, a ovu u Jablanici smatra se najhumanijom. Brojne delegacije položile su vijence na spomen-obilježjima.

„Smrt fašizmu, sloboda narodu“ odjekivalo je platoom Muzeja u Jablanici.

„Borba protiv fašizma još traje“, poručio je Šefik Hadžiefendić.

U Jablanici je bio i Damian Sidar, ambasador Slovenije u BiH: „Vrlo rado dolazim jer je ovo jako vrijedno mjesto. Dolazi uvijek i veliki broj Slovenaca. Jablanica je nama stvarno draga“.

„Ovo mjesto je za nadahnuće i za podsticanje da budemo mnogo pametniji i da se čuvamo od sličnih i opasnih pojava“, kazao je Stevan Radunović, potpredsjednik SABNOR-a Crne Gore.

Među okupljenim antifašistima je i Ivo Karamatić - borac Prve proleterske brigade, učesnik Bitke na Neretvi i Sutjesci: „Otišao sam u partizane početkom 1942. godine, sa 14 godina, a kad sam ovdje bio u Jablanici, još nisam završio sa černaestom godinom“.

Važno je pronaći nadahnuće u ovim ljudima, borcima koji se nisu plašili i zajedničkim snagama uspjeli pobijediti neprijatelja uprkos svim nemogućim izgledima.

„Osnovna poruka koju možemo odavde izvući je da moramo razmaknuti od sebe sve razlike koje nam nameću, okupiti se oko onog što nam je zajedničko, kao što je i Titovim partizanima, sloboda, jednakost ravnopravnost i socijalna pravda“, istakao je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.

Đulić dodaje da je ovo mjesto od kojeg i danas možemo učiti kako se boriti za prava koja pripadaju čovjeku, a koja su, čini se, odavno izgubljena.

federalna.ba

BItka za Ranjenike Bitka za ranjenike na Neretvi Neretva Jablanica