Ja li došlo do porasta obiteljskog i rodno zasnovanog nasilja u Kantonu 10?

U zemljama u okruženju, pa i pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine, korona vrijeme, izolacija i ekonomska kriza utjecali su i na porast obiteljskog i rodno zasnovanog nasilja. Je li taj trend pratio i Kanton 10?

Suprotno i našem, a i mišljenju struke, korona vrijeme u Kantonu 10 nije rezultiralo porastom već smanjenjem obiteljskog nasilja. Potvrđuje to i policijska i sudska evidencija.

"Za devet mjeseci ove godine mi smo imali ukupno 26 prijava nasilja u obitelji, a prole godine za devet mjeseci imali smo čak 42 prijave", kaže Ivica Vrdoljak, glasnogovornik MUP-a K10.

Tajnica i glanogovornica Općinskog suda Livno Marija Vila-Robović navodi kako su u 2019. godini ukupno u radu imali 28 predmeta sa ovom vrstom kaznenog djela, a u 2020. 14 predmeta je u radu.

Ove godine je u okviru 14 slučajeva obiteljskog nasilja 7 osoba zadobilo lakše, dok je jedna osoba pretrpjela teže tjelesne ozljede.

Vrdoljak dodaje kako je deset osoba je bilo lišeno slobode, 8 osoba su već činile određena kaznena djela, a 8 osoba su bile pod utjecajem alkohola.

Vila-Robović ističe kako je u nekoliko slučajeva uočeno da radi o povratnicima u vršenju kaznenog djela nasilja u obitelji i svima su izrečene zatvorske kazne

Pokucali smo i na vrata Centra za socijalnu skrb. Nije nas zanimala statistika nego posljedice obiteljskog nasilja po one najranjivije, djecu.

"Ona su promatrači takvoga ponašanja svojih roditelja. Znači, djeci su roditelji broj jedan, oni su njima alfa i omega njihovoga bivstvovanja, njihovoga života. Ono što uče, uče u svojoj kući, ono kako će se ponašati u svojim budućim vezama i brakovima, nauče u svojoj kući", kaže Cvita Stupar-Ljubas, psihologinja u Centru za socijalnu skrb Livno.

A o tome se ne govori dovoljno, niti se vodi evidencija koliko je takvih indirektnih žrtava nasilja. O sivim brojkama da i ne govorimo, jer na svaki prijavljeni slučaj obiteljskog nasilja ima barem još 6-7 neprijavljenih.

federalna.ba

Kanton 10