Izvjestan rast cijena pšenice
(Izvor: Dejan Pušara)

Izvjestan rast cijena pšenice

Stigle su penzije. Stigla i poskupljenja. Za sada goriva i cijene hljebnog žita, koja na svjetskom tržištu raste. Maksimum će, tvrde stručnjaci, pšenica dostići tek za 20 dana. Do tada, bh .građanima "visi nad glavom " novo poskupljenje hljeba i osnovnih životnih namirnica 

Mlinske industrije u BiH, koje su umjesto na domaću orijentisane na pšenicu iz uvoza, najavljuju poskupljenje hljebnog žita. Sljedeći u tom lancu su pekari. A sve to preko leđa građana. Ipak, cijena hljeba i pekarskih proizvoda za sada odolijeva, no nije izvjesno do kada-ukoliko se trend poskupljenja energenata nastavi.

"Znamo da je situacija u društvu nezahvalna, da je stanovništvo i finansijski pogođeno korona virusom i mi ćemo nastojati da koliko možemo održimo na istom cijenu pekarskih proizvoda", kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Semberija.

Mlinari se, po sada već ustaljenoj praksi, o poskupljenjima nisu htjeli izjašnjavati. U republičkom Udruženju su nam, u kratkom telefonskom razgovoru, rekli da se cijena pšenice  formira u skladu sa evropskim, odnosno cijenom u regionu. Takva politika je- tvrde farmeri- čisti bezobrazluk.

"Mlinska industrija nanosi najveću štetu poljopivrednoj proizvodnji i uopšte ministarstvu poljoprivrede, oni su uticali da se mnoga gazdinstva ugase prije svega na područje Semberije i Bijeljine, gdje najbogatije zemljište i najbolje rađa, ali taj lobi je strašno uticao na proizvodnju", ističe proizvođač Rade Jovičević.

"Oni nas uslove svjetskim standardim i mi ne možemo biti parametri, kako -kad je kod nas već sve poskupilo? Mi da bi prehranili tu pšenicu KAN je bio 40 KM a sad je 50, kako kad je nabavljen prije nove godine? Samo što je stajao u mjestu on je poskupio 10 maraka", navodi Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

"Kada već nameću evropske cijene, neka ponude i evropski standard i uslove proizvodnje"-kažu farmeri, koji zbog najnižih podsticaja u regionu, najnižih otkupnih cijena i nikakve zaštite domaće proizvodnje ponovo prijete protestima.Ovoga puta, blokadom granica i svih institucija -ukoliko Savjet ministara u roku od 10 dana ne donese mjere zaštite domaće proizvodnje.

"To će sad biti totalna blokada svega i svačega, o posledicama ne smijem ni da razmišljam.Mi se,možda,već pripremamo jednim dijelom za to ,jer vidimo bahatost i ponašanje, ali vidjećemo šta će biti i šta će odlučiti i narod u BiH, ali mislim da će ovo sada imati mnogo veće posledice,ako dođe do protesta, nego što je do sad bilo", dodaje Bakajlić.

Ratari negoduju.Građani prebiraju po džepovima.A slobodno formiranje cijena i dalje je prepušteno pojedincima, te je neizvjesno da li će i u kojoj mjeri ove godine biti zasnovana proljetna sjetva.

federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić