Izvještaj o BiH pred VSUN-om: Schmidt kritizirao Dodika, Komšić Schmidta
Vijeće sigurnosti UN-a obnovilo je mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini za iduću godinu dana. Rezolucija usvojena, snage Evropske unije ostaju raspoređene. Na sjednici Vijeća sigurnosti samo jedna tačka - situacija u Bosni i Hercegovini, a pred predstavnicima Izvještaj Christiana Schmidta, bez njegova prisustva. U izvještaju kritike adresirane na politiku vladajućih u RS-u pod palicom Milorada Dodika. A u govoru Komšića niz kritika na poteze Schmidta. Uslijedila je i diplomatska drama. Hrvatski ambasador uputio je oštre riječi Komšiću, a Lagumdžija je odmah reagirao.
Prvo zahvale na produženju mandata misije ALTHEA u Bosni i Hercegovini, pa kritike na Izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta. Njegov mandat nije sporan, ali pojedini potezi jesu. Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić evropski put okarakterisao usporenim, a krivac Schmidt. Bosna i Hercegovina uporedio sa zatočenikom u vrtlogu etnički utemeljenih politika i različitih etnički projektovanih ciljeva.
“Posebno smo zabrinuti izjavom premijera susjedne zemlje, da su oni izlobirali kod visokog predstavnika nametanje izmjena entitetskog ustava i Izbornog zakona. Stvaranje etnički čistih teritorija u Bosni i Hercegovini pod faktičkom kontrolom susjednih država, što je visoki predstavnik učinio kroz nametnuti model izbora za gornji dom zakonodavnog organa u Federaciji. Schmidt je svojim nametanjem usporio evropski put Bosne i Hercegovine i na vlast doveo one koji nemaju izborni rezultat”, rekao je Komšić.
Rezlutatima rada Schmidta vidno nezadovljan, ali i njegovom ulogom medijatora. Upozorava - Bosna i Hercegovina je svakodnevno suočena s političkim interesima dva entiteta. Ipak, aršini nisu isti. Prema Federaciji postavljen proaktivno, a prema RS-u reaktivno.
“Izbor za Dom naroda, temeljen na etničkoj pripadnosti i po mjestu prebivališta, nije u skladu s evropskim standardima. Visoki predstavnik temeljio je izbore za entitetski dom naroda na etničkoj pripadnosti i mjestu prebivališta, dajući živim ljudima etnički koeficijent ili različitu matematičku vrijednost, što je izraz krajnje diskriminacije”, dodao je Komšić.
Za kraj govora o obavezama i ciljevima. Implementacija svih presuda Evropskog suda za ljudska prava. Ni u diplomatskim redovima drame nije manjkalo. Na oštre kritike Komšića na rad i izjave premijera Hrvatske za lobiranje i nametanje izmjena Izbornog zakona nije izostala reakcija predstavnika Hrvatske. No ni Lagumdžija nije ostao dužan za odgovor.
“U vezi s prisustvom gospodina Komšića na današnjem sastanku i njegovim zaključcima, želim ukazati da ga Republika Hrvatska ne prepoznaje kao legitimnog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine”, izjavio je Ivan Šimonović, ambasador Hrvatske pri UN-u.
“Nekorektno je od hrvatskog predstavnika da predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine naziva nelegitimnim”, poručio je Zlatko Lagumdžija, ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u.
Izvještaj Christiana Schmidta na stolu pred svjetskim silama. Zahavale Schmidtu na upozorenjima o stanju u Bosni i Hercegovini, a kritike na račun separatističke politike vladajućih u RS-u predvođenih Miloradom Dodikom. Bosna i Hercegovina ostaje jedinstvena, uz podršku njenom suverenitetu, teritorijalnom integritetu. A poseban fokus na vladavini prava. Dok su međunarodni predstavnici nizali pohvale, za Schmidta iz Rusije oštre kritike.
“Bosna i Hercegovina postaje kolonijalni entitet kojim otvoreno manipulišu Washington i Bruxelles. Pseudovisoki predstavnik je razveden od stvarnosti, to je jasno vidljivo u njegovom izvještaju. Izražavam žaljenje što je Vijeće sigurnosti UN-a primatelj takvih izmišljotina”, rekao je predstavnik Rusije u vijeću sigurnosti UN-a.
“Moramo raditi zajedno da bismo destabilizirali napore RS, Narodne skupštine kao i predsjednika Dodika, koji žele oslabiti osnovne slobode, vladavinu prava te ustavne osnove zemlje, odnosno njenih institucija”, istakao je predstavnik SAD-a u Vijeću sigurnosti UN-a.
“Nema sumnje, Bosna i Hercegovina jeste i ostat će jedinstvena, suverena i multietnička zemlja. Zahvale visokom predstavniku Christianu Schmidtu na njegovom posljednjem izvještaju koji oslikava retoriku podjela i akcije vlasti RS-a protiv Dejtonskog mirovnog sporazuma”, naglasio je predstavnik Velike Britanije u Vijeću sigurnosti UN-a.
Iz Bosne i Hercegovine kritike na rad visokog predstavnika, iz međunarodne zajednice pohvale. No, i uz niz kritika iskazana važnost visokog predstavnika i njegova neupitna uloga u Bosni i Hercegovini. Kao vid odgovora onima koji ga karakterišu nelegitimnim. Sljedeći redovni izvještaj Schmidt predstavlja Vijeću sigurnosti UN-a u maju naredne godine. Hoće li Bosna i Hercegovina do tada napredovati na putu ka EU ili će tapkati u mjestu?
federalna.ba