videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Izolatorija ni na vidiku

U Kantonu Sarajevo rokovi su poznati, ali izolatorija još nema. Svi čekaju, a to je ono što nam ne ide u prilog jer svakodevno bilježimo porast broja umrlih i oboljelih građana. Za izolatorij u sklopu Opće bolnice je potrebno da prvo Vlada Kantona Sarajevo preduzme prvi korak. Upućeniji tvrde, lakše je bilo u ratu.

Jedino što je sigurno jeste da novi izolatorij nećemo imati ni za mjesec dana. Neorganizovanost sistema, i ne samo u oblasti zdravstva, razlog je ove haotične situacije. Infektolog Bakir Nakaš tvrdi da situacija nije bila nikada gora. Čak je i za vrijeme rata zdravstvo bilo bolje organizirano: “Tada je zdravstvo bilo organizovano i preko noći su nicale ratne bolnice kao što je Dobrinja, Hrasnica, Olovska bolnica i nije bilo nikakvih animoziteta niti uzrečica ne možemo jer to nije po zakonu”.

Podsjećamo, za Federalnu televiziju prošle sedmice je prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, v.d. direktor Opće bolnice Abdulah Nakaš izjavio da čeka odluku Vlade KS-a kako bi se počelo s opremanjem izolatorija: “Izolatorij, bivša garnizona ambulanta, vlasnik je Zavod za javno zdravstvo mi nismo vlasnici toga i očekujemo da ćemo se to što prije prebaciti u nadležnost Opće bonice, prema izvještaju nadležnih odnosno Vlade Kantona Sarajevo, koja nam je obećala da će to u narednih mjesec dana biti gotovo”.

Gavrankapetanović: Nema mjesta panici, zdravstveni sistem će izdržati

"Građane molim da budu odgovorni i ozbiljni, ali nema mjesta panici. Zdravstveni sistem će sve ovo izdržati uz potpunu podršku građana, ali i onih koji odlučuju", poručio je u intervjuu za Federalnu televiziju prof. dr. Ismet Gavrankapetanovic, v.d. direktora Opće bolnice prim. dr. Abdulah Na...

 

“2005. godine taj prostor je bio po odluci Skupštine dodijeljen i vraćen Državnoj bolnici Sarajevo, jer je pripadao Državnoj bolnici. Nažalost nekim čudom taj prostor je dodijeljen instituciji koja nema veze sa zdravstvom i mi smo izgubili kapacitet za npr. gerontološki centar koji se vrlo lako mogao pretvoriti u izolatorij”, ističe Nakaš.

A kod nas se čuda često dešavaju. Nakon obećanja Vlade KS-a da će u roku od sedam dana izolatorij u Željezničkom školskom centru primiti covid-pacijente, podsjećamo, od toga se odustalo.

“Nakon što su inžinjeri i epidemiolozi obišli taj prostor, tu zgradu - oni su utvrdili da prostor ne ispunjava epidemiološke mjere”, navodi Anis Krivić, v. d. premijer Kantona Sarajevo.

Svi veći gradovi u regiji najveće sportske dvorane pretvaraju u izolatorije.

Mi o tome samo razmišljamo. A problem je, Nakaš tvrdi, lako rješiv: “Ono što je razočaravajuće jeste da se mi često vadimo na riječ izolatorij. Nemamo izolatorij. Mi u suštini imamo prostore koji se mogu pretvoriti u izolatorij u roku od nekoliko sati ili dana. Ovdje je samo nedostatak organizacije i svijesti”.

Studentski dom Bjelave, Građevinski fakultet, Željeznički školski centar u Sarajevu bili su neki od opcija za izolatorij. Od ovih lokacija se odustalo. Trenutno nemamo izolatorij. Čekamo novi rok i odluke nadležnih. U međuvremenu govorimo o zdravstvenim radnicima koji su na izmaku snaga i zabrinjavajućem porastu smrtnih slučajeva i novooboljelih.

federalna.ba

koronavirus