Izložbom 'Džamije Bošnjaka u Istanbulu' otvorena manifestacija 'Dani džemata i džamija'
(Izvor: Fena/Almir Razić)

Izložbom 'Džamije Bošnjaka u Istanbulu' otvorena manifestacija 'Dani džemata i džamija'

Izložbom “Džamije Bošnjaka u Istanbulu” u Gazi Husrev-begovoj biblioteci otvorena je manifestacija “Dani džemata i džamija”, koja će trajati do 3. juna ove godine. 

Naime, svake godine, 7. maja u domovini i dijaspori obilježava se Dan džamija - to je dan kada je 1995.godine razornim eksplozivom srušena Ferhadija džamija u Banjoj Luci, a njeni ostaci razmještani na različitim lokacijama kako bi se trajno sakrili materijalni tragovi historijskog i civilizacijskog simbola islama i muslimana.  
 
Stoga je manifestacija, koju organizira Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BIH, prilika, kako je kazano na konferenciji za medije danas, da se podsjetimo agresorskog rušenja i svih drugih džamija, mesdžida, tekija, mekteba, turbeta i drugih vjerskih objekata. 

Direktor Uprave za vjerske poslove Mensur ef. Malkić, predstavnici Rijaseta Bahrudin ef. Čolo, Mensur ef. Pašalić i Meho ef. Šljivo su podsjetili da su džamije u BiH više puta rušene i obnavljane i stoljećima su opstajale, uprkos mržnji i rušilačkim nagonima rušitelja. 
 
Malkić je kazao da je 30 godina prošlo od rušenja Ferhadije džamije, a cilj agresora je bio ne samo uništiti džamije, nego i one koji dolaze u te džamije, koji su vezani za njih kroz svoje džemate. 

Zato i manifestacija nosi naziv "Dani džemata i džamije", jer se podsjeća ne samo na porušene džamije, koje su najvećim dijelom danas obnovljene, ali se “prisjećamo i onih koji su nevino stradali u agresiji na domovinu BiH”. 

- Na ovaj način, želimo da uputimo poruku onima koji su željeli da ne bude više džamija i džemata - i nakon 30 godina Bošnjaci i Bošnjakinje, muslimani i muslimanke BiH, stoje uspravno, zajedno sa svojim džamijama, dostojanstveno, onako kako nas naša vjera uči. Mi smo tu i bit ćemo na ovim prostorima sa našim džamijama i u našim džematima sve do sudnjeg dana - poručio je Malkić. 
 
Program manifestacije će biti upriličen diljem BiH - Sarajevu, Bihaću, Cazinu, Ljubuškom, Konjicu, Banjoj Luci, Jajcu, Tešnju, Živinicama, Tuzli, Ustikolini. Bit će upriličene akademije, okrugli stolovi, predstavljene knjige na kojima će javnosti biti prezentirane manje poznate historijske činjenice o džamijama koje su gradili Bošnjaci u Turskoj, Palestini, od Australije, Amerike do Evrope. 

Današnja izložba, kojom je otvorena manifestacija upravo govori džamijama u Istanbulu koje su sagraditi znameniti Bošnjaci u vrijeme osmanskog carstva. 

Direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Osman Lavić je kazao da je izložba je pokazatelj tek malog dijela hajrata koje su naši preci posijali širom muslimanskog geografskog prostora.

- Riječ je o 11 zvijezda džamija u Istanbulu, koje su dali sagradit Bošnjaci u 15. i 16. stoljeću a sa kojih se i danas pet puta na dan oglašava glas mujezina i upućuju dove za njihove vakife – kazao je Lavić. 
 
Uvodni panel od 11 fotografija, krasi minijatura Konstantinopolja iz 16. stoljeća, a tu je u džamija Nasuha Matrakčija, Mahmud-paše Anđelovića, Atik Ali-paša, Hadim Ibrahim-paša. Rustem-paša Opuković, Sinanudin Jusuf-paša, Mehmed-paša Sokolović, Pijale-paša, Zal Mahmud-paša, Mesih Mehmed-paša, svi iz Bosne. 

federalna.ba/Fena

Dani džemata i džamija “Džamije Bošnjaka u Istanbulu