Izložba Memorijalnog centra Srebrenica otvorena je u sjedištu UN-a u New Yorku

U sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku otvorena je izložba "Mrtvare" Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Postavka o genocidu koji je 1995. počinjen nad Bošnjacima u nominalno zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica u Bosni i Hercegovini, svijetu nudi svjedočanstvo o istini i uvid u sve strahote koje su doživjeli stanovnici Srebrenice i okolnih područja istočne Bosne.

"Ova izložba, koja obuhvata predmete, fotografije i video svjedočanstva preživjelih, izuzetno je važna za očuvanje sjećanja na žrtve genocida i podizanje svijesti o događajima vezanim za genocid u Srebrenici.

Ogroman trud i predanost uloženi su kako bi se ova izložba realizovala, zato smo izuzetno ponosni na naš tim koji je neumorno radio na ovom projektu.

Hvala našim kolegama Aziru Osmanoviću i Amri Begić, koji su uložili ogromne napore u realizovanju ovog značajnog trenutka. Iskreno zahvaljujemo stalnoj misiji Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama na njihovoj podršci i pomoći u ostvarivanju ovog važnog događaja. Hvala svima koji su doprinijeli ovom historijskom trenutku"-naveli su iz Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.

Izložba koja nastoji prikazati mučna iskustva koja su dovela do smrti žrtava kao i stalne borbe njihovih preživjelih članova porodica koji nastavljaju živjeti s posljedicama genocida, biće javnosti u New Yorku dostupna do 12 jula.

Ovaj koncept obilježavanja 11. jula biće realizovan svake godine, a već je planiran i budžetom UN-a za narednu godinu od 320.000 dolara za obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić, objavljujući jučer prve fotografije o postavci izložbe, napisao je: "Ovo se može ponijeti na onaj svijet. New York, East River, 29 godina kasnije. Niko od ljudi koji su radili na ovoj izložbi nije trebao biti živ."

Podsjećamo, Generalna skupština UN-a 23. maja ove godine u New Yorku izglasala je rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. 

Za usvajanje rezolucije glasala su 84 predstavnika, 19 ih je bilo protiv, dok ih je 68 bilo suzdržano.

Srbija i bosanskohercegovački entitet Republika Srpska više puta poricale su da je u Srebrenici počinjen genocid.

Za genocid i zločine na istoku Bosne i Hercegovine nad više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u julu 1995. godine pred međunarodnim sudovima, uključujući i UN-ov Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, osuđeno je više od 50 vojnih i civilnih čelnika Republike Srpske, na više od 700 godina zatvora.

federalna.ba

izložba o genocidu u Srebrenici
izložba o genocidu u Srebrenici
0 25.06.2024 11:13