Iz zgrade Doma penzionera u Bihaću izmješteno oko 250 migranata
(Izvor: Fena)

Iz zgrade Doma penzionera u Bihaću izmješteno oko 250 migranata

Oko 250 migranata koliko ih je boravilio u nedovršenoj zgradi  Doma penzionera u centru Bihaća danas je izmješteno u Prihvatni centar Lipa. Akcija  izmještanja provedena je koordiniranim  aktivnostima lokalne vlasti i Službe za poslove sa strancima, a uz asistenciju policije Unsko-sanskog kantona. Naredni korak je čišćenje i zatvaranje zgrade kako bi seonemogućio njihov povratak.

Godinama mještani ovog naselja od nadležnih traže izmještanje migranata jer se boje za vlastitu i sigurnost porodica i imovine. Dodatni je strah mogućnost  širenja raznih zaraza. Nedavno organizirani prosvjedi jedan su od povoda današnjoj akciji izmještanja migranata sa ove lokacije.

„Dolaskom na Lipu proći će medicinsku trijažu i bit će smješteni u izolacijske dijelove kampa radi provođenja epidemiololškiih mjera, a nakon toga će u šatore sa ostalim mjigrantima“, rekao nam je Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima u BiH.

Građani ne kriju zadovoljstvo.

„To je trebalo davnih dana uraditi to je žalosno šta je ovaj grad doživio.“

„Hvala bogu ne smeta mi niko, al' ipak grad je grad.“

„Treba ih nekada i žaliti, ali naći im smještaj van grada.“

Nadležne službe Grada sada će provesti asanaciju terena, odnosno  deratizaciju, dezinfekciju i dezinskeciju, a potom  će se  ogradama onemogućiti ulazak u  zgradu.

„Moramo sve to sinhronizirati i onemogućiti  dalji povratak  migrantima jer ako se vrate nismo  učinili  ništa da se svi subjekti angažiraju da sve to  bude ograđeno“, kaže Edin Kulenović, pomoćnik gradonačelnika Bihaća za civilnu zaštitu, stručne i zajedničke poslove.

Slijedi čišćenje i ostalih ovakvih lokacija u Bihaću koje su dom migrantima jer ne žele boraviti u prihvatnim centrima.

„I pored činjneive da imamo mjesta u PC imamo migrante koji borave van, jednostavno ne žele da borave u PC nego u ovakvim objektima mi  ćemo  u  narednom periodu  raditi  sa loklanim  vlastima da ovaj  problem riješimo  sistemski i koordinirano“, rekao je Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima u BiH.

„U prošlosti je pogoršanje sigurnosne situacije bilo povezano sa brojem  migranata na ulicama naših  gradova. Svi oni koji  nisu  zbrinuti  adekvatno su  latentntna opasnost da može doći  do sukoba među njima, a i sa našim građanima“, smatra Ale Šiljedić, portparol policije USK.

U prihvatnim centrima u BiH boravi oko 4.300 migranata gdje imaju hranu, smještaj i kontrolira se njihovo kretanje. Problem su međutim hiljade njih koji  borave u napuštenim objektima bez osnovnih uvjeta za život, zbog čega su i  epidemiološka i sigiurnosna prijetnja.

federalna.ba/Enesa Hrustanović

migranti Bihać