Iz TK-a upozoravaju: Stanje u GIKIL-u zabrinjavajuće, gašenje bi imalo dalekosežne posljedice
Zbog prekida prometa željeznicom do Ploča, ekonomija u Bosni i Hercegovini trpi velike posljedice. GIKIL je jedno od preduzeća čiji rad ovisi od dopreme sirovina potrebnih za proizvodnju. Problem je prepoznala i Vlada Tuzlanskog kantona, ali rješenja se očekuju od viših nivoa vlasti.
Global Ispat Koksna Industrija, poznatija kao GIKIL, jedna je od kompanija koja trpi najveću štetu zbog nesanacije pruge prema Luci Ploče. Skoro 900 radnika i njihovih porodica zavisi od rada ove firme, a menadžment je već ranije isticao da se za opstanak, GIKIL bori skoro dvije godine. Prethodnih dana i direktor Almin Suljić podnio je ostavku, a radnici ističu da je stanje u fabrici, zbog gubitaka koje bilježe, zabrinjavajuće.
„I sami su svjesni da ne možemo ni finansijski ni na bilo koji drugi način u ovom momentu pomoći, ali su tražili od nas da budemo posrednici, da i mi izvršimo pritisak prema višim nivoima vlasti da ubrzaju procedure, prije svega, sanacije pruge, a onda i sve ostalo“, ističe Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona (SDA).
“U ovom momentu, u GIKIL-u ne postoji plan za zaustavljanje rada i gašenje proizvodnje, vjerujući da smo javnim iznošenjem svih relevantnih činjenica i podataka posljednih sedmica dali jasnu sliku i poruku svima kojih se tiče koliki je značaj kompanije i koliko dalekosežne posljedice prestanak našeg rada može imati”, saopćili su iz GIKIL-a.
Vlada Tuzlanskog kantona oglasila se i o osnivačkim pravima na UKC-u Tuzla i provedbi presude Ustavnog suda Federacije koja nalaže da se osnivači do 21. novembra moraju upisati u sudski registar. Vlada je utvrdila više prijedloga i odluka kojima se stanje osnivačkih prava nad UKC-om Tuzla vraća u pređašnje stanje, odnosno kojom se Vlada Federacija uvodi kao jedan od suosnivača Kliničkog centra.
“Sve ovo ćemo dostaviti Ustavnom sudu, kako bismo ga upoznali o preuzetim aktivnostima i kako bi Ustavni sud odlučio, eventualno, o produženju roka za implementaciju presude, s obzirom na to da poslovnik o radu Ustavnog suda to i omogućuje”, naveo je Halilagić.
„Očigledno, sve što smo imali zadnjih godina vezano za Klinički centar je želja da se sačuva pozicija menadžemnta na Kliničkom centru i da se njime nastavi upravljati kako se i do sada upravljalo - i kada su u pitanju upošljavanja i kada su u pitanju sporne nabavke, koje još nisu okončane“, kaže Dževad Hadžić, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u Skupštini TK-a.
Iz Vlade i poruka da će zbog izostanka transfera novca iz Federacije prema ovom kantonu, u iznosu od 39 miliona maraka, morati raditi rebalans budžeta.
federalna.ba