videoprilog Ivane MIšković i Mire Sirovine (Federacija danas)

Ivo Kobaš objavio knjigu "Moj dobri Grebničan''

Grebnice su selo u Posavini koje je prepolovljeno entitetskom linijom, jedan dio pripada Općini Domaljevac u Federaciji, a drugi dio je ostao u Općini Šamac i srpskom entitetu. Ivo Kobaš, jedan od najeminentnijih živućih bosansko- hercegovačkih književnika napisao je i objavio knjigu pod nazivom ''Moj dobri Grebničan'', kako bi spasio svoje rodno mjesto od rasipanja i izumiranja. 

Grebnice su prije rata imale 2.210 stanovnika, od kojih su 10% bili Srbi, a 90% Hrvati, a sada živi negdje oko 20% prijeratnog stanovništva koji su u neprestanom urušavanju što je potaklo književnika Ivu Kobaša da napiše knjigu. 

„To je sudbina Grebnica, stalne te podjele, stalne granice i ovaj rat je to potvrdio i pokazao koliko to je kobno, koliko je to opasno za jedno mjesto“, kaže autor. 

Akademik profdrGalib Šljivo kaže da je Posavina, kada je 1961. godine došao, bila najgušće naseljena u BiH. 

„Sada je situacija da ne kažem nezamisliva u  vremenu od kada sam ja došao. Sad su ova naselja skoro prazna“. 

Ovo je selo izrodilo mnogo znamenitih i uspješnih Grebničana, među kojima prednjače pet doktora znanosti koji izgrađuju druge sredine, među kojima je i sveučilišni profesor na Agronomskom fakultetu u Osijeku. 

„Ne znam zašto se to dešava nama da ljudi odlaze iz ovakve prekrasne naše domovine, ovog lijepog kraja“, navodi prof. dr. Pero Mijić, sveučilišni profesor na Agronomskom fakultetu u Osijeku. 

Kako kaže autor knjige koju je objavio kao svojevrsni alarm, ako se ništa ne može spasiti, bar da se ne zaboravi. 

„Škola je zatvorena jer nema djece koja bi išla u školu. Ambulanta je zatvorena“.  

Nažalost, to je samo jedna od mnogih tužnih priči naših bosansko- hercegovačkih ruralnih sredina koja se širi kao pandemija. 

federalna.ba

Ivo Kobaš Grebnice