Ivanić za FR: Nije realno očekivati velike promjene
Mladen Ivanić, bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i bivši ministar vanjskih poslova, a danas počasni predsjednik PDP-a - za Federalni radio govorio je o ekonomskoj situaciji u bh. entitetu Republika Srpska, realnim namjerama Milorada Dodika i o njegovim pričama za narod. Ivanić se osvrnuo i na zastoj na evropskom putu Bosne i Hercegovine, aktuelnom političkom trenutku i funkcioniranju koalicije na državnom nivou.
O ekonomiji, politici i društvu sa Mladenom Ivanićem razgovarala Aida Hasanbegović.
Na pitanje da prokomentira izjavu predsjednika Vlade RS-a Radovana Viškovića da je ekonomska situacija u ovom entitetu više nego dobra, Ivanić smatra da je ekonomsko stanje stvarni, možda i najveći problem u Republici Srpskoj te da je vidljivo da ekonomskog razvoja nema.
„Generalno govoreći, u Republici Srpskoj posebno, ali ne bih rekao ni da je u cijeloj BiH nešto puno drugačija slika, nemamo nekih posebnih ekonomskih poduhvata koje bi mogli da spomenemo. Iskreno, ne mogu da se sjetim nijedne ozbiljnije investicije koja se u BiH, posebno u Republici Srpskoj, desila posljednjih godina. Vidljivo je da nekog ekonomskog razvoja nema, ne sjećam se ni kad su zadnji put kilometri autoputa pušteni, tako da opšte ekonomsko stanje nije dobro u Republici Srpskoj. Dodatni problem jesu otplate kredita koje treba da se realizuju već sad u julu, kad dolazi jedna velika tranša. Koliko mi je poznato, neka dodatna finansijska sredstva nisu uspjela da se obezbijede, tako da će to biti popriličan izazov. Ne bih uopšte mogao podijeliti mišljenje da je u pitanju neko super dobro ekonomsko stanje. Naprotiv, ja mislim da je situacija dosta loša i da nema nijednog vidljivog znaka da stvari idu u dobrom pravcu“, kaže Ivanić.
Smatra da u državnoj koaliciji postoji ozbiljna kriza iz koje je nemoguće izaći, jer partneri koji su u vlasti brzo i lako su se dogovorili o raspodjeli funkcija, a čim se taj posao završio, sve je ušlo u probleme.
„Potpuno različite koncepcije, vizije, svako zakopan u vlastitu političku ideologiju, koje su toliko suprotstavljene da možemo da se zahvalimo Evropskoj uniji na otvaranju vrata i neke evropske perspektive koju su oni uradili ne zato što su naše vlasti nešto ozbiljno napravile, već zato što je to njima u ovom političkom trenutku trebalo. Ali ni tu šansu nismo iskoristili, mislim da i nećemo do kraja ovog mandata. Najbolji scenario koji se nama može desiti je stagnacija, a to je bolje od dublje političke i ozbiljnije ekonomske krize“, smatra Mladen Ivanić.
Ne vjeruje da će doći do preslagivanja vlasti na državnom nivou, niti eventualnog ulaska opozicije iz RS-a u poziciju, bez obzira na to što takva mogućnost postoji.
„Stičem utisak da trojici odgovara Dodik i vlast sa Dodikom, jer onda oni imaju izgovor za sve što čine da prebace odgovornost na njega. Njima neka, kako bih rekao, normalnija politička struktura, čini mi se, u ovom trenutku ne odgovara, tako da ne mislim da je tu realno očekivati neke velike promjene. Iskreno, ni da sam onaj koji odlučuje u ime opozicije, s ovakvom strukturom vlasti i ovom koncepcijom, uopšte ne bih ulazio u neku vrstu dogovora, jer se bojim da od tog dogovora ozbiljnijeg suštinskog, sadržajnijeg, ne bi bilo ništa.“
Podcrtava da se trebamo, zbog geopolitičkog konteksta, zahvaliti Evropskoj uniji na otvaranju vrata, ali da ne vjeruje da su naši političari istinski okrenuti ka eu integracijama.
„Ja mislim da naši političari lijepo govore o Evropskoj uniji zato što je to društveno prihvatljiv stav, ali ne mislim da su oni istinski okrenuti tome zato što to znači potpunu promjenu sistema i eliminaciju svih mogućih oblika manipulacija, a nažalost, imamo jako puno političkih manipulacija, zloupotrebe javnih medija za promociju jedne političke koncepcije, posebno je to karakteristično u Republici Srpskoj gdje je opozicija na javnom mediju uvijek predstavljena kao najveći mogući neprijatelj, što naravno nije tačno. Dakle, političke elite u BiH, ustvari, pričaju lijepo o Evropskoj uniji, ali nisu za nju zainteresovane. To je, ustvari, suštinski razlog zašto te neke minorne male promjene koje bi trebale da uvedu više reda u naš ekonomski sistem, u sistem javnih nabavki, u borbi protiv korupcije, vrlo teško idu, jer je to u suštini rezanje grane na kojoj sadašnje strukture vlasti stoje, tako da ja ne vjerujem u njihovu iskrenost kad je u pitanju Evropska unija. Zato i ne mislim da će se do kraja mandata ove strukture nešto ozbiljnije tu napraviti“, navodi Ivanić.
Nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici, vlast u bh. entitetu Republika Srpska najavila je da će Federaciji ponuditi sporazum o razdruživanju. Na pitanje da li građani uopće vjeruju Dodiku da će realizirati, često najavljivanu, secesiju, Ivanić smatra da ne, jer to što Dodik predlaže nije realno.
„Razdruživanje podrazumijeva dogovor dvije strane, jasno je da od toga nema ništa, tako da je to samo opet jedna velika priča, Dodikov pokušaj da se u teškim trenucima pokaže kao veliki patriota. Ništa od toga neće biti, vidjećete, za mjesec dana toga se više kao priče niko neće ni sjećati.“
Na pitanje da li je SNSD, zbog kontinuirajućih blokada donošenja tehničkih izmjena Izbornog zakona u Domu naroda, na neki način pomogao visokom predstavniku Kristijanu Šmitu (Christian Schmidt) da nametne odluku o tehničkim izmjenama i na taj način dobio legitimitet kao visoki predstavnik, Mladen Ivanić smatra da je Milorad Dodik sam napravio najveću grešku, jer se sa svojim partnerima nije dogovorio o izmjenama Izbornog zakona.
„Da je to uradio, dobar dio tih stvari, koje on sad spominje kao problem, ne bi uopšte postojao. Zašto to nije uradio? Možda je čak i priželjkivao da se ovo desi, pa onda time dobije neku novu temu kojom će držati pažnju javnosti i biti veliki borac protiv Šmita, mada neke efekte od te njegove borbe protiv Šmita, pravo da vam kažem, ja ne vidim“, zaključuje Ivanić.