"Istina je. Mi lopovi i ubice sada vodimo Putinov rat"
Zatvorenici kaznene kolonije broj 8, u regiji Tambov, preko 480 km južno od Moskve, pojurili su prema prozorima svojih ćelija kada su čuli zvuk helikoptera koji se približavao jednog kasnog poslijepodneva u julu.
“Niko nikad ne koristi helikopter da bi došao ovamo. Zanimalo nas je koja je velika prigoda”, prisjetio se Ivan, jedan od zatvorenika.
Pola sata kasnije, njemu i ostalima naređeno je da se jave na glavni zatvorski trg gdje su ih čekala dvojica dobro čuvana muškarca.
“Nismo mogli vjerovati svojim očima, on je stvarno prešao cijeli put da nas posjeti”, rekao je Ivan, koji je odslužoi pola 23-godišnje kazne za ubistvo i, kao i ostali intervjuirani zatvorenici, iz zabrinutosti za svoju sigurnost, zamolio da se u tekstu koristi pseudonim. “Ali on je stajao ispred nas: Prigožin, glavom i bradom, pozivao nas je da se pridružimo privatnoj vojnoj skupini Wagner i borimo u Ukrajini.”
Početkom ljeta pojavili su se izvještaji da je Jevgenij Prigožin, bliski saveznik Vladimira Putina i navodno šef Wagnerove skupine – optužbe koje je on opetovano opovrgao – regrutirao vojnike iz ruskog zatvorskog sistema u pokušaju da kompenzira akutni nedostatak osoblja u ratnim zonama Ukrajine.
Prošle sedmice procurjeli video koji prikazuje čovjeka koji jako nalikuje Prigožinu postao je viralan na ruskim društvenim mrežama. Čovjek je prikazan kako govori zatvorenicima u jednom drugom zatvoru, 800 km sjeverno od Tambova da će biti oslobođeni ako odsluže šest mjeseci s njegovom skupinom, što je prvi put da je proces novačenja snimljen kamerom.
“Kada sam vidio tu snimku, pomislio sam da Prigožin mora imati jako gust raspored jer je to bilo upravo ono što je i nama rekao”, rekao je Ivan. “Obećao je da ćemo biti slobodni ako se borimo šest mjeseci. Ali upozorio je da će se malo ko vratiti.”
Guardian je razgovarao s četvoricom zatvorenika i tri bliska člana porodice zatvorenika u različitim kaznenim kolonijama u Rusiji koji su svi dali slične izjave o tome kako je Prigozhin lično vrbovao ljude u zatvorima.
Ivan je odbio ponudu za posao, ali je rekao da se oko 120 zatvorenika prijavilo i da se nakon jednosedmične obuke, sada bore u Ukrajini. Rekao je u da kad bi se Prigožin ponovo javio, on bi pridružio. “Imam još 11 godina u zatvoru”, rekao je. “Ili ću umrijeti u ovoj rupi ili ću umrijeti tamo, nije toliko važno. Barem ću imati priliku izboriti se za svoju slobodu. Svi to uspoređujemo s ruskim ruletom. Osim toga, trenutno je prijava dobrovoljna. Uskoro možda nećemo imati izbora i biti ćemo prisiljeni otići,” rekao je, izražavajući uvjerenje koje su ponovili i drugi zatvorenici koje je kontaktirao Guardian.
Zatvorenik u zatvorskoj koloniji broj 2, u izoliranoj sjevernoj ruskoj regiji Komi, opisao je sličnu Prigožinovu posjetu sredinom jula.
Vladimir, koji je imao još samo tri sedmice kazne zbog krađe, kad je Prigožin stigao, također je odlučio ne prijaviti se, ali je rekao da je njegov rođak, kojem je ostalo 15 godina iza rešetaka, jedan od 104 tamošnjih zatvorenika koji su pristali boriti se u Ukrajini .
The Guardian nije uspio provjeriti sve detalje iskaza zatvorenika, ali njihove priče potvrđuju ranije izvještaje ruskih istraživačkih medija Important Stories-a i Meduze.
Prema Vladimirovim riječima, zatvorenicima su tokom Prigožinove posjete prikazane snimke ruskih vojnika koji se "hrabro bore" u Ukrajini i obećano im je da njihovi postupci u toj zemlji neće biti kažnjeni.
"Zatvorenici su saznali da tamo mogu djelovati potpuno nekažnjeno", rekao je Vladimir, koji je u međuvremenu napustio zatvor. “Zatvor te pretvara u životinju, a u tebi raste puno mržnje. Tamo će im ruke biti odvezane”, dodao je.
Svi intervjuirani zatvorenici rekli su da im je obećano predsjedničko pomilovanje nakon šest mjeseci i plaća od 100.000 rubalja (oko 3.100 KM) mjesečno. Vladimir je rekao da je Prigožin rekao grupi tokom svoje posjete, da regrutiraju "zatvorenike svih pozadina, sve dok su zdravi", ali je upozorio da će se opijanje, korištenje droga, pljačkanje i dezerterstvo u Ukrajini kažnjavati pogubljenjem.
Teško je utvrditi tačan broj regrutiranih ruskih zatvorenika. Američki dužnosnik rekao je u ponedjeljak da je Wagner, koji je optužen za ratne zločine i kršenje ljudskih prava u Ukrajini i drugim sukobima, pokušavao regrutirati više od 1500 osuđenih prijestupnika.
Ali Olga Romanova, direktorica Jailed Russia, nevladine organizacije za prava zatvorenika, vjeruje da je broj puno veći. Prema procjeni Romanove, oko 11.000 ruskih zatvorenika već se prijavilo za odlazak u Ukrajinu, broj za koji je rekla da brzo raste.
“Proces se ubrzava. Samo jutros dobili smo izvještaje o 600 zatvorenika koji su prevezeni iz Nižnjeg Novgoroda.”
Vojni stručnjaci postavljaju pitanja o vjerovatnom utjecaju slabo discipliniranih i loše obučenih ruskih zarobljenika na rat. Rob Lee, vojni analitičar, rekao je da bi najnoviji napor Moskve u regrutaciji mogao "pokrpati neke rupe" u kratkom roku, ali da bi malo učinio u rješavanju "kritičnog" nedostatka vojnika u Rusiji. Oslanjanje Kremlja na neortodoksne metode za nastavak borbi u Ukrajini zabrinjava Rusiju, smatra Lee. “Rusija više nema profesionalnu vojsku u tradicionalnom smislu. Sada se sastoji od nekih profesionalnih jedinica, pomiješanih s plaćenim kratkoročnim vojnicima, plaćenicima i sada, očito, zatvorenicima.
"Vojske su učinkovite kada postoji jasna hijerarhija i kohezija", dodao je Lee. "Ne mogu ni zamisliti kakve će disciplinske probleme donijeti zatvorenici." U utorak je opozicioni čelnik Aleksej Navaljni, koji je i sam iza rešetaka, tvitao da su ruski zatvori puni ljudi s "velikim problemima s disciplinom i još većim problemima s alkoholom i drogama". Rekao je: "Šta bi takva vojska uopće mogla postići u borbi?"
Osim pitanja učinkovitosti, Romanova je rekla da je proces regrutiranja zatvorenika da se bore za privatnu vojnu organizaciju dok se obećavaju predsjednička pomilovanja “potpuno nezakonit na toliko razina”. Njena je grupa sada svoju pažnju usmjerila na pomaganje pordicama da odvrate zatvorenike od prijave. “Svaki zatvorenik koji ne ode tamo potencijalno je spašeni ukrajinski život”, rekla je.
Ali za neke će porodice Romanovina ponuda pomoći doći prekasno. Jedna žena, Irina, rekla je da joj je njen muž, koji je bio u zatvoru u Nižnjem Novgorodu, prije dvij sedmice rekao da odlazi u Ukrajinu.
“Rekao mi je da to radi za mene i naše dijete. Tako da se ponovno možemo ujediniti”, rekla je Irina. “Ali od kakve nam je koristi on mrtav? Voljela bih da Prigožin nikad nije došao.”
Prigožinovo lično vrbovanje zatvorenika učinilo je prethodno tajanstvenog biznismena jednom od najvidljivijih proratnih osoba u Rusiji. Iako su Wagnerove snage prethodno bile raspoređene u Siriji i nekoliko afričkih sukoba, njihove su operacije bile omotane velom tajni sve dok ih invazija na Ukrajinu nije izvukla iz sjene.
Uprkos Prigožinovom prijašnjem poricanju bilo kakve veze s Wagnerom, glasnogovornik njegove tvrtke Concord rekao je na pitanje o videu „regrutovanja“ da je muškarac na snimci "izgledao i govorio kao gospodin Prigožin". Prigožin, čija se fotografija sada pojavljuje na plakatima Wagnera, komentirao je snimke kritizirajući one koji su se protivili novačenju zatvorenika. "Ili će to biti privatni vojni izvođači i zarobljenici (koji će se boriti u Ukrajini) ili vaša djeca - odlučite sami", rekao je na društvenim mrežama.
Zatvorenici su rekli da se Prigožin osjećao ugodno unutar zidina zloglasnih ruskih zatvora. “Vidjelo se da izaziva poštovanje zatvorenika”, rekao je Mihail, treći zatvorenik iz Ivanovske oblasti, čiju je kaznenu koloniju Prigožin posjetio u augustu.
“Nije nam pokušavao slatkorječiti. Rekao je da ćemo ući u pakao, ali da bi to mogla biti naša sretna karta za izlazak.” Rekao je da je Prigožinov govor ostavio "sjajan dojam" na zatvorenike, pri čemu se 170 zatvorenika prijavilo za borbu.
Telegram grupe povezane s Prigožinom sada dijele video zapise zatvorenika koji su postali Wagnerovi vojnici koji potiču druge zatvorenike da se pridruže njihovim redovima. Ali izgleda da nisu svi zatvorenici koji idu u Ukrajinu spremni boriti se za Rusiju. Jurij Butusov, ukrajinski novinar, objavio je prošle sedmice intervju s ruskim zarobljenikom regrutiranim da se bori u Ukrajini i zarobljenim od strane Kijeva, koji je rekao da je iskoristio priliku koju mu je dao Prigožin da se preda Ukrajini.
“Rekao sam sebi da ću, kada dođem, učiniti sve što je potrebno da se predam”, rekao je zatvorenik, navodeći svoj antiratni stav i dodavši da se nada da će se boriti za Ukrajinu protiv Rusije. Romanova, aktivistica za prava zatvorenika, očekuje da će se napori za regrutaciju u ruskim zatvorima pojačati u nadolazećim sedmicama. U zemlji koja ima petu najveću zatvorsku populaciju na svijetu po glavi stanovnika, Prigožinov helikopter će vjerovatno nastaviti letjeti, rekla je. "Svakog dana pokriva sve više terena."
Kakav god bio mogući utjecaj na rat, snimke Prigožinovog novačenja zarobljenika promatrači su već opisali kao jednu od najvažnijih, sumornih slika Putinovog predsjedničkog mandata.
“Istina je”, rekao je Ivan, zatvorenik iz Tambova, “mi, lopovi i ubice, sada vodimo ruski rat.”
federalna.ba/The Guardian