Iranski redatelj Mohammad Rasoulof osuđen na osam godina zatvora i bičevanje
(Izvor: Stéphane Mahé/Reuters)

Iranski redatelj Mohammad Rasoulof osuđen na osam godina zatvora i bičevanje

Iranski redatelj Mohammad Rasoulof osuđen je na osam godina zatvora, bičevanje, novčanu kaznu i oduzimanje imovine, potvrdio je njegov advokat. Pišući na X, Babak Paknia, advokat za ljudska prava koji zastupa Rasoulofa, rekao je da je presuda potvrđena na žalbenom sudu i da je slučaj sada poslan na izvršenje.

Nastavio je rekavši da su glavni razlozi navedeni za kaznu Rasoulofove javne izjave, kao i njegova stalna uključenost u snimanje filmova i dokumentaraca koje je sud opisao kao "primjere tajnog dogovora s namjerom počinjenja zločina protiv sigurnosti zemlje". Rasoulof, 52, jedan je od vodećih iranskih redatelja, čiji najnoviji film, The Seed of the Sacred Fig, treba premijerno biti prikazan na filmskom festivalu u Cannesu sljedeće sedmice. Otkako je prošlog mjeseca najavljeno njegovo uključivanje, redatelj i festival bili su pod velikim pritiskom iranskih vlasti da povuku film iz takmičenja. Producenti filma prijavili su uznemiravanje od strane državne policije, napisao je Paknia ranije na X-u, a glumci su pozvani na ispitivanje i zabranjen im je izlazak iz zemlje.

Paknia je potvrdio najnoviji razvoj događaja u e-poruci, dodajući: “Optužen je da je napravio film bez dobijanja dozvole od nadležnih tijela, uz optužbe da glumice nisu pravilno nosile hidžab i da su snimljene bez hidžaba. Svim ključnim članovima filma zabranjen je izlazak iz zemlje i istražuju ih sigurnosne snage Ministarstva obavještajne službe.”

Kazna od srijede najteža je dosad izrečena. Godine 2010. osuđen je na šest godina zatvora, kasnije smanjenu na godinu dana, nakon optužbe za snimanje bez valjane dozvole. Godine 2017. zapravo mu je zabranjeno napuštanje zemlje nakon što mu je oduzet pasoš po povratku u Iran.

Dvije godine kasnije, Islamski revolucionarni sud osudio ga je na godinu dana zatvora i dvije godine zabrane napuštanja zemlje i bilo kakvog sudjelovanja u društvenim i političkim aktivnostima. To je potaknuo njegov film iz 2017., A Man of Integrity, drama o endemskoj korupciji u Iranu, koja je osvojila nagradu Un Certain Regard u Cannesu. Godine 2020. osuđen je na još godinu dana zatvora i dvogodišnju zabranu snimanja filmova zbog “propagande protiv sistema”, što je značilo da nije mogao prisustvovati filmskom festivalu u Berlinu u februaru 2020., gdje je njegov film Nema zla – drama o smrtnoj kazni u Iranu – osvojila glavnu nagradu, Zlatnog medvjeda.

Još jedno zatvaranje uslijedilo je u julu 2022., nakon što je Rasoulof objavio apel pozivajući iranske sigurnosne snage da prestanu koristiti oružje tokom protesta potaknutih urušavanjem zgrade u jugozapadnom gradu Abadanu. Pušten je sljedećeg februara iz zdravstvenih razloga, ali mu je zabranjeno prisustvovati filmskom festivalu u Cannesu, gdje je trebao biti član žirija Un Certain Regard.

Rasoulofovi filmovi stoje uz filmove njegovih sunarodnjaka Abbasa Kiarostamija, Asghara Farhadija i Jafara Panahija po pohvalama kritike koju su dobili izvan Irana. Od njih, Panahi je prethodno bio najdosljednije progonjen od strane iranske države, predmet brojnih zatvaranja i kućnih pritvora.

Panahijevo posljednje zatvaranje, u julu 2022., završilo je u februaru 2023. nakon što je stupio u štrajk glađu. Ubrzo nakon toga napustio je Iran prvi put nakon 14 godina.

federalna.ba/The Guardian

Mohammad Rasoulof