Iranska penjačica na aerodromu dočekana uz povike, prozvana je herojem
Iranska penjačica Elnaz Rekabi dočekana je uz povike radosti po povratku u Teheran rano u srijedu, nakon takmičenja u Južnoj Koreji bez nošenja marame
Video objavljen na internetu prikazuje veliku gomilu okupljenu rano u srijedu u međunarodnom aerodromu Imam Khomeini u blizini Teherana. Videozapisi prikazuju gomile kako skandiraju ime 33-godišnje Rekabi i nazivaju je herojem. Odluka Rekabi da ne nosi hidžab dok se takmičila u nedjelju dolazi u trenutku kada su protesti izazvani smrću 22-godišnje žene u pritvoru 16. septembra ušli u petu sedmicu. Mahsa Amini bila je privedena od strane policije za moral u zemlji zbog njene odjeće.
Demonstracije predstavljaju najozbiljniji izazov iranskoj teokraciji od masovnih protesta oko spornih predsjedničkih izbora 2009. Prijatelji i navijači izrazili su zabrinutost oko Rekabine sigurnosti nakon što se takmičila bez hidžaba.
U objavi na Instagram nalogu koji se pripisuje Rekabi opisala je zašto nije nosila hidžab kao "nenamjeran čin", iako nije jasno da li je ona napisala objavu ili u kakvom je stanju bila u to vrijeme. Iranska vlada rutinski vrši pritisak na aktiviste u zemlji i inostranstvu, često emitirajući ono što grupe za ljudska prava opisuju kao iznuđena priznanja na državnoj televiziji.
U srijedu ujutro, Rekabi je ušla u jedan od terminala aerodroma, snimljena kamerama državne televizije, noseći crnu bejzbol kapu i crnu majicu s kapuljačom koja joj je prekrivala kosu. Dobila je cvijeće od promatrača, a zatim je ponovila ono što je objavljeno na Instagramu, da je nenošenje hidžaba bilo "nenamjerno" i da je njeno putovanje bilo prema prethodnom utvrđenom planu.
Rekabi je opisala da je bila u čekaonici namijenjenoj samo ženama prije svog nastupa. “Budući da sam bila zauzeta obuvanjem cipela i opreme, zaboravila sam staviti hidžab i otišla sam se takmičiti”, rekla je. Dodala je: “Vratila sam se u Iran mirna iako sam imala puno napetosti i stresa. Ali do sada se, hvala Bogu, ništa nije dogodilo.”
Vani je, čini se, ušla u kombi i provezla se kroz okupljenu publiku koja ju je klicala. Nije bilo jasno kamo je otišla nakon toga. Rekabi je napustila Seul u utorak ujutro. BBC-jeva perzijska služba citirala je neimenovani "izvor" koji je rekao da su iranski dužnosnici zaplijenili njen mobilni telefon i pasoš.
BBC Persian je također naveo da se prvobitno trebala vratiti u srijedu, ali je njen let očito neočekivano pomaknut.
U tweetu, iranska ambasada u Seulu porekla je "sve obmanjujuće, lažne vijesti i dezinformacije" u vezi s Rekabijinim odlaskom. Umjesto njene fotografije s takmičenja u Seulu, objavila je sliku na kojoj nosi maramu na prethodnom natjecanju u Moskvi, gdje je osvojila bronzanu medalju. Iranke koje se takmiče u inostranstvu pod iranskom zastavom uvijek nose hidžab.
"Naše razumijevanje je da se ona vraća u Iran i nastavit ćemo pratiti kako se situacija bude razvijala nakon njenog dolaska", objavila je Međunarodna federacija sportskog penjanja, koja je nadgledala događaj.
Federacija je rekla da je bila u kontaktu i s Rekabi i sa iranskim dužnosnicima, ali je odbila razjasniti detalje. Savez je također odbio raspravljati o objavi na Instagramu koja se pripisuje Rekabi i tvrdnjama u njoj.
Skupine za ljudska prava procjenjuju da je više od 200 ljudi ubijeno u nedavnim protestima i nasilnom gušenju koje je uslijedilo. Iran sedmicama nije objavio broj mrtvih. Protesti su viđeni u više od 100 gradova, navode skupine aktivista za ljudska prava u Iranu. Vjeruje se da je hiljade uhapšenih.
federalna.ba/The Guardian