Investirajmo zajedno u očuvanje prirodnih resursa
Bosna i Hercegovina se gotovo svakodnevno suočava sa prijetnjama prirodi i ljudima, a da bismo sačuvali bogatstvo kojim raspolažemo: jedinstveni biodiverzitet, divlje rijeke, pitku vodu, šumski fond, neophodno je da se svi zajedno uključimo u borbu.
Građani/ke su tokom protekle godine više puta digli glas protiv štetnih investicija u svojim lokalnim zajednicama. Bosna i Hercegovina je jedna od posljednjih Evropskih zemalja koja može biti ponosna na svoje divlje i prirodne rijeke. Više od četvrtine svih ugroženih evropskih ribljih vrsta koje žive u tekućim vodama svoje posljednje utočište pronalaze u našoj zemlji. Preko 120 brana i malih hidroelektrana je već izgrađeno i koristi se na 240 vodenih tokova u Bosni i Hercegovini. Predlažu se projekti za nekoliko stotina drugih; mnogi od njih se pripremaju u sjeni, isključujući učešće javnosti u procesu donošenja odluka. Iskustvo je pokazalo da su, proteklih godina, gubici za lokalne zajednice od izgradnje malih hidroelektrana veći od profita. Građani/ke Bosne i Hercegovine se bune protiv pljačke na njihovim rijekama kao i njihovi izabrani predstavnici. Neke od općina su već prepoznale štetu i obavezale se svojim građanima tako što su proglasili “općinu bez brana”, te se pridružile inicijativi ekoloških nevladinih organizacija i općina potpisavši deklaraciju.
To je zajednička inicijativa ekoloških nevladinih organizacija i općina, inicirana od strane Koalicije za zaštitu rijeka BiH. Deklaracija je jasna i koncizna javna obaveza za općine da zaštite rijeke na svojoj teritoriji od svake nove izgradnje hidroelektrana bez odobrenja njihovih građana, kaže voditelj kampanje u Centru za zaštitu životne sredine Banja Luka, Vladimir Topić.
Pripremila Alma Jusubašić