videoprilog Đenite Mešanović (Federacija danas)

Interresorna radna grupa: Negiranje CIK-a i opstrukcije umjesto dogovora

Tačno je šest godina od dana kada smo predali zvaničnu aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji. Dakle, šest godina koliko tapkamo u mjestu. Četrnaest prioriteta koji su postavljeni pred nas, ostali su samo slovo na papiru.

Među glavnim kočnicama na evropskom putu stari problem - izmjene Izbornog zakonodavstva. Nema dogovora ni o onim suštinskim, ali ni tehničkim kojima bi se trebalo vratiti povjerenje birača u izborni proces. O toj temi članovi Interresorne radne grupe razgovarali su s direktorom OSCE-a Matteom Mecaccijem. Politički akteri u BiH još jednom su međunarodnim zvaničnicima pokazali ono u čemu su najbolji, neslaganje.

Da li je moguće usvojiti bar one izmjene Izbornog zakona koje se odnose na integritet izbora da bi se građanima ove zemlje vratilo povjerenje u izborni proces? Ključno je to pitanje koje su pred parlamentarne stranke stavili predstavnici OSCE-a. A po ko zna koji put vidjeli surovu bh. realnost u kojoj domaći političari sami neće postići dogovor ni o čemu.

“Govoriti o inregritetu izbornog procesa na način da pričamo kako ćemo birati članove biračkih odbora, na koji način će biti natječaj, uz koje uvjete, a ne govoriti da na integritet izbornog procesa prije svega utječe implementacija odluka o kojima smo govorili, a potom i tijelo koje provodi izbore u BiH, a zove se SIP, koje je izabrano protivno odredbama Izbornog zakona”, kazala je Borjana Krišto, dopredsjedavajuća Zastupničkog doma PSBiH (HDZBiH).

“Ako Hrvati i Bošnjaci i ostali imaju pravo u NSRS-u da biraju, da glasaju za delegate u Dom naroda BiH, zašto to pravo nemaju Srbi u Federaciji? Zašto bih prihvatio raspravu o biračkim odborima, kakve veze ima hoće li ih biti trie, pet ili sedam”, rekao je Sredoje Nović, delegat u Domu naroda BiH (SNSD).

“Pola sastanka slušali smo plač SNSD-a i HDZ-a na izbor čkanova CIK-a. Ta njihova frustacija je tolika da su počeli opterećivati svaki sastanak s bilo kim ko želi da pomogne da ova zemlja dobije savremen izborni zakon kojim će se omogućiti fer i pošteni izbori”, istakao je Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu BiH.

A njih neće biti bez paketa izmjena Izbornog zakona, odnosno, načina biranja članova Predsjedništva BiH i delegata u domove naroda, poručeno je još jednom. Do tada će se tražiti svaki izgovor za prolongiranje izbora. Od negiranja institucije Centralne izborne komisije do opstrukcija i neusvajanja budžeta koji je neophodan da bi se osigurala finansijska sredstva za izbore.

“Budžet kreće iz Ministarstva finansija, gdje se kreira i ide prema Predsjedništvu BiH. Ministar Bevanda je iz HDZ-a, neka predloži budžet Predsjedništvu za ovu godinu u kojem trebaju biti sredstva za izbore i onda neka taj budžet dođe u Parlament”, poručila je Alma Čolo, zastupnica SDA u Zastupničkom domu BiH.

Izgovor na izgovor, ucjena na ucjenu. A izbori kucaju na vrata. I bez obzira na sve političke nesuglasice, kako sada stvari stoje, bit će raspisani početkom maja, ali se ne zna kako će biti finansirani. A nije poznat ni termin njihovog održavanja. Izvjesno je jedino da će transparentnost izbornog procesa i ove godine biti misaona imenica.

federalna.ba

Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH
Interresorna grupa Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH Alma Čolo BiH
0 07.04.2022 18:07
OEBS Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH
0 07.04.2022 11:50
Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH Izborni zakon
0 05.04.2022 17:59
Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH nedostatak kvoruma
0 05.04.2022 11:45
Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH sjednica
0 09.11.2021 13:48
Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH blokada
0 22.09.2021 14:52