(Izvor: videoprilog Dejane Šešlije (Dnevnik 1))

Vijeće ministara neće biti smijenjeno

Prijedlog o smjeni predsjedavajućeg Vijeća ministara Zorana Tegeltije, državnih ministara i njihovih zamjenika nije dobio podršku na današnjoj održanoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Zastupnici su glasali sa 13 glasova "za", 25 protiv i 3 "suzdržana".

Svi smo svjedočili njihovom neradu.  Nisu donijeli dovoljno zakona, nisu adekvatno odgovorili na pandemiju korona virusa, mnoge afere su vezane za pojedine ministre, navela je Aida Baručija, poslanik Nezavisnog bloka, otvarajući raspravu o smjeni Savjeta ministara.

"Radi se o najnefekisansijom sazivu Savjeta ministara, zato bi bilo moralno i realno da ih danas smjenimo", zaključila je Baručija.

Poslanik SDP Saša Magazinović dodao je i loše upravljanje migranstkom krizom kao jedan od razloga za njihovu smjenu.

"Nekorektno je problem koji se dešava u USK adresirati Krajišnicima. Dajte ljudima novac, dajte im ovlasti. pa onda adresirajte problem na njih", istakao je Magazinović dodajući da su više zakona pojedini poslanici uputili u parlamentarnu proceduru nego što je Savjet ministara.

Isti stav ne dijeli poslanik SDA, Šemsudin Mehmedović. Prilikom rasprave postavio je pitanje predlagačima ove inicijative da li su napravili analizu šta će Bosna i Hercegovina dobiti smjenom Savjeta ministara, ko će nastaviti njihov posao i ko će ih zamjeniti.

"Napravit ćemo veću štetu. Nije Savjet ministara BiH radio onako kako smo očekivali, ali ne možemo dozvoliti pravljenje novih blokada i kriza. Time ćemo se voditi i prilikom glasanja", istakao je Mehmedović.

Poslanik SNSD-a Sanja Vulić kaže da smjenu ministara traže izborni gubitnici i da je ova inicijativa osuđena na propast.

Predlagači zahtjeva za iniciranje glasanja o nepovjerenju su poslanici Naše stranke Predrag Kojović, Aida Baručija, Mirjana Marinković Lepić, Damir Arnaut i SDP-a Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Zukan Helez i Nada Mladina.

Oni u obrazloženju, pozivajući se na podatke nevladinih organizacija, navode da je trenutni saziv Savjeta ministara sastavljen na matematičkim principima koji, navodno garantuju podjelu vlasti, te da nije ispunjeno svih 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije.

Poslanici Naše stranke i SDP-a tvrde da Savjet ministara ne rješava trenutne probleme u zemlji, te da je zbog toga percepcija u javnosti loša, podsjećajući, između ostalog, na izjave ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Selme Cikotića da su migranti turistički potencijal Unsko-sanskom kantonu, te na, kako su naveli, porodično-privatnu politiku koju, bez strateškog dogovora sa spoljnopolitičkim saveznicima BiH, sprovodi ministar inostranih poslova Bisera Turković.

Na dnevnom redu je i zahtjev za smjenu zamjenika ministra civilnih poslova Siniše Ilića.

Zahtjev za smjenu zamjenika ministra civilnih poslova Siniše Ilića podnijeli su poslanici SDS-a Mirko Šarović, Dragan Mektić, PDP-a Mira Pekić, Branislav Borenović, SDP-a Nermin Nikšić, Zukan Helez, Saša Magazinović, Nada Mladina, DF-a Dženan Đonlagić, Zlatan Begić, Enver Bijedić, Vlatko Glavaš, A-SDA Jasmin Emrić, te Naše stranke Predrag Kojović, Aida Baručija, Mirjana Marinković Lepić i Damir Arnaut.

Oni kao razlog za smjenu navode da je Ilić vlasnik privrednih subjekata kod kojih su inspektori Republičke uprave za igre na sreću otkrili ilegalno priređivanje igara na sreću.

Na dnevnom redu sjednice je, u prvom čitanju, Prijedlog amandmana dva, tri, četiri i pet na Ustav BiH, koji je na prošloj sjednici ovog doma vraćen Ustavnopravnoj komisiji na ponovno razmatranje.

Ovim amandmanima, koji su predložili poslanici Kluba SDP-a, predviđa se da, umjesto Predsjedništva BiH, budu birani predsjednik i dva potpredsjednika, kao i da na čelo izvršne vlasti bude biran premijer.

SDP predlaže amandmanima uvođenje "predsjednika i potpredsjednike BiH", koji ne mogu biti iz istog naroda ili iz reda ostalih. Kandidati bi, prema SDP-u, bili "direktno izabrani članovi Parlamentarne skupštine BiH".

Amandmanima se, koje predlaže SDP, nadležnosti oduzete od entiteta jedino mogu vratiti uz jednoglasan pristanak BiH i dva entiteta.

Precizirane su nadležnosti i odnosi između institucija BiH i entiteta, a postojećim nadležnostima institucija BiH dodaju se odbrana i bezbjednost, uspostavljanje i funkcionisanje Suda i Tužilaštva BiH, kao i ostalih nadležnosti koje se uređuju zakonom.

Tu bi se dodala i potpuno nova tačka "podijeljene nadležnosti drugih nivoa vlasti s institucijama BiH", kojima su obuhvaćeni poreski sistem, izborni proces, pravosuđe, poljoprivreda, nauka i tehnologija, ekologija, lokalna samouprava i druge nadležnosti koje se uređuju zakonom.

SDP-ovim prijedlogom amandmana drastično bi bio povećan broj poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Sa sadašnja 42 poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine, SDP u svojim amandmanima koje predlaže taj broj povećava na 87. Kao obrazloženje za to navodi "proširenje nadležnosti države BiH", kao i jačanje nadležnosti Predstavničkog doma.

Broj delegata u Domu naroda, prema ovom prijedlogu, bio bi povećan sa 15 na 21, po sedam iz svakog konstitutivnog naroda, i njih bi posredno birao Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

SDP smatra da funkciju centralne izvršne vlasti treba da dobije Savjet ministara.

Dnevnim redom je predviđeno da poslanici, u drugom čitanju, razmatraju i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik SDP-a Saša Magazinović.

Ustavnopravna komisija ovog doma utvrdila je usklađenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH ovog zakonskog prijedloga.

Na dnevnom redu je i 14 poslaničkih inicijativa od kojih je sedam podnio poslanik SDA Denis Zvizdić, koji je i zamjenik predsjedavajućeg ovog doma.

Dnevnim redom je predviđeno da poslanici razmatraju i više izvještaja komisije Kolegijuma o postizanju saglasnosti za poslaničke prijedloge, zahtjeve i inicijative, te izvještaje o radu pojedinih institucija BiH.

Na dnevnom redu je i davanje saglasnosti za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora, među kojima je i Sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Srbije o izgradnji i uspostavljanju novog zajedničkog graničnog prelaza na lokaciji Bratunac – Ljubovija.

federalna.ba

Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Savjet ministara glasanje
Knesset glasanje protiv Palestinske države
0 18.07.2024 12:20
Ursula von der Leyen obraćanje glasanje
0 18.07.2024 11:44
Milan Kučan zabrana glasanja glasanje izbori Evropski parlament Europski parlament
0 06.06.2024 22:44
Srebrenica Ujedinjene nacije glasanje rezolucija
0 15.05.2024 08:32