Sirijci u kampovima lože materijale koji ugrožavaju njihovo zdravlje

Zima i niske temperature donijele su dodatne probleme za Sirijce u izbjegličkim kampovima u Idlibu.

Problem je i sa adekvatnom odjećom za djecu i ogrjevom koji im je potreban u ovim hladnim danima. Zbog toga u šatorima lože različite stvari, uključujući plastični otpad i druge materijale koji ugrožavaju njihovo zdravlje uzrokujući uglavnom astmu, bronhitis i druge bolesti.

Fotoreporter zabilježio je trenutno stanje u jednom od kampova u Idlibu. Možemo vidjeti  Sirijku kako loži vatru u šatoru kako bi njenoj djeci bilo toplo usljed hladnih zimskih dana. Na fotografijama možemo vidjeti i djecu koja se na različite načine pokušavaju ugrijati. 

Stotine hiljada ljudi ubijeno je i raseljeno u Siriji od 2011. godine, kada je počeo građanski rat.

Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana, tokom majskih pregovora 2017. godine, u Astani je Idlib proglašen zonom deeskalacije, baš kao i regije Homs, Istočna Guta i Deraa-Kuneytra. Snage odane Assadovom režimu su iskoristile uspostavljeno primirje i uz podršku ruskih zračnih snaga zauzele sve tri regije, dok je Idlib ostao pod kontrolom opozicije.

U Sočiju je 17. septembra 2018. godine postignut dodatni dogovor o prekidu sukoba i uspostavi demilitarizirane zone u Idlibu. Shodno dogovoru, opozicione snage su narednog mjeseca povukle teško naoružanje iz Idliba.

Rusija i režimske snage su u maju 2019. pokrenule operacije tokom kojih su zauzele mnoga naselja u zoni deeskalacije sukoba Idlib.

Turska i Rusija su 5. marta ove godine postigle novi dogovor u Moskvi.

Režimske snage povremeno krše primirje koje se u značajnoj mjeri poštuje. U periodu od 2017. do 2020. godine oko dva miliona civila bilo je prisiljeno migrirati prema područjima u blizini turske granice.

federalna.ba/AA

Sirija izbjeglički kamp zima