Imunizacijom svake godine spasimo milione života
(Izvor: Fena/Hazim Aljović)

Imunizacijom svake godine spasimo milione života

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Davor Pehar naglasio je danas da je imunizacija jedno od najvećih svjetskih medicinskih dostignuća 20. stoljeća, koja godišnje spašava između dva i tri miliona ljudskih života.

Pehar je na današnjoj konferenciji za medije u povodu Evropske sedmice imunizacije naglasio da o važnosti imunizacije trebamo glasnije i češće govoriti.

-Posebno kada podaci za prošlu godinu nisu ohrabrujući i kada nas brinu podaci da je obuhvat imunizirane djece znatno opao, te nam sada prijeti povratak bolesti koje su mogle biti spriješene vakcinacijom. Važnost imunizacije ne smijemo zaboraviti - kazao je Pehar.

Ističe da iza svake vakcine stoji hiljade stručnjaka, godine predanog rada i istraživanja, koja su postigla da vakcine budu dostupna, sigurna i efikasna zaštita protiv zaraznih bolesti.

-Programi vakcinacije dali su ogroman doprinos ukupnom zdravlju i produženju životnog vijeka ljudi. Značaj imunizacije za javno zdravlje je neprocjenjiv i zato svi moramo raditi na njenoj promociji i isticati njenu važnost  - zaključio je Pehar.

Scano: Vakcine su u potpunosti iskorijenile male boginje

Vakcinacijom smo spasili milione života i spriječili mnogo patnje. Na dan Evropske sedmice imunizacije želimo poslati poruku da sva djeca trebaju biti vakcinisana u redovnom programu - kazao je šef Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u BiH Fabio Scano na današnjoj online konferenciji za medije Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

Napomenuo je da su vakcine u potpunosti iskorijenile bolesti kao što su male boginje, a več dvadeset godina na evropskom području WHO-a nema dječije paralize. 

- No, moć vakcina ne staje tu. Naime, od 2010. do 2018. godine vakcina protiv rubeole spriječila je 23 miliona smrtnih ishoda - istaknuo je Scano. 

Kako je kazao, rutinska vakcinacija je veoma važna da bi se kontrolisao virusni hepatitis, da bi se eliminisao rak grlića maternice, kao i upale pluća, gripe i druge bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama, a sve to nas podsjeća da moramo podržati uvođenje i drugih vakcina koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF.

Dodaje da su decenije uspjeha rutinske imunizacije u BiH sada ugrožene zbog pada obima ovog procesa, a sve zbog efekta koji je prouzrokovala pandemija koronavirusa u cijelom svijetu. 

- Najbolji način da svom djetetu obezbijedite zdrav život je da ne propusti imunizaciju bazičnim vakcinama za djecu. Da bi to omogućili moramo ojačati sistem vakcinacije i roditeljima pružiti tačne informacije u procesu imunizacije. Vrijednost vakcinacije nikada nije bila očiglednija nego sada, a najbolji podsjetnik je pandemija koronavirusa - zaključio je Scano. 

Čerkez: Imunizacijom svake godine spasimo milione života

Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez, na online pres-konferneciji predstavnika Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije u BiH povodom Evropske sedmice imunizacije 2021, izjavio je da se imunizacijom svake godine spasu milioni života, te da je upravo cijepljenje prepoznato kao najupsješnija intervencija na području zdravstva.

- Važno je reći da se ospice i mnoge druge zarazne bolesti poput difterije, tetanusa, velikog kašlja mogu učinkovito spriječiti. Sve što je potrebno za takvo nešto ustvari je pravovremeno cijepljenje, prema preporučenom kalendaru. Također, ove godine svi smo svjedoci i pandemije Covida 19 i najefikasnije sredstvo ponovo je vakcina. Mi se borimo ujedno i sa pokretom protiv cijepljenja, koji je jedan od najvećih faktora rizika. Praktično deset najvećih prijetnji zdravlju u nadolazećem razdoblju prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji upravo predstavlja antivakcinalni pokret i to sigurno da ima značajnu ulogu u samoj borbi i efikasnosti borbe - kazao je Čerkez. 

Navodi da zdravstveni profesionalci nose teško breme da vakcinacija ostane na nivou kao što je je to i do sada bilo, ali da trenutna situacija u BiH tjera na zabrinutost "jer pad obavezne imunizacije nas upozorava na potencijalne opasnosti koje se kogu deseti tokom ili nakon Covida, posebno onog trenutka kada budemo imali povratak djece u obdaništa i škole".

- Stoga već danas moramo djelovati i reagovati. Tako je Krizni štab FBiH, između ostalog, danas donio jako bitnu mjeru, a to je da se hitno mora napraviti plan revizije, da se moraju svi zdravstveni kartoni pregledati i napraviti plan imunizacije djece koja nisu primila neku od doza vakcina. Smatramo da je ovo jako bitno, dati su rokovi za pravljenje plana za kojim će sve pedijatrijske službe imati rok od 30 dana da se krenu u aktivnosti provođenja ovog akcionog plana - kazao je Čarkez.

Očekuje angažiranost svih zavoda za javno zdravlje, ali i nadležnih kantonalnih ministarstva zdravlja, koji trabaju dati punu podršku ovakvoj aktivnosti.

-U narednim nedjeljama jako je važno da nastavimo edukaciju pedijatrijskih službi, zdravstvnog kadra i svih koji su bitni u lancu imunizacije, da poboljšamo komunikaciju sa stanovništvom ali i monitoring i komunikciju sa terenom, te nastavimo zajednički praviti planove imunizacije kako bi spriječili određene bolesti koje su na ovom teritoriju već davno nestale, upravo zahvaljujući imunizaciji - rekao je Čerkez. 

Musa: U maju očekujemo intenziviranje procesa imunizacije

Voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa na online pres-konferenciji predstavnika Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije u BiH povodom Evropske sedmice imunizacije 2021., kazao je da su u FBiH dosad 48.464 osobe dobilo dozu vakcine protiv Covida 19, a da je ukupno zaprimljeno dosad 70.690 cjepiva različitih proizvođača i platformi.

- Prema informacijama koje smo dobili od Ministarstva civilnih poslova BiH, očekujemo da se već u prvim sedmicama maja intenzivira proces imunizacije, odnosno isporuke cjepiva koje očekujemo putem dva mehanizma - Covax-a i zajedničke nabavke Evropske unije, tako da će se kroz naredni mjesec ovaj proces intenzivirati - izjavio je Musa.  

Kazao je da, kada je riječ o Covidu-19, djeca na svu sreću imaju nizak rizik od komplikacija. Nažalost, oni trpe druge posljedice, kako je naglasio, a jedna od njih jeste provođenje rutinskog programa imunizacije.

U 2020. godini podaci o obuhvatu govore da su ostvareni za 30 do 40 posto niži od ciljnih vrijednosti. 

-To je činjenica koja nas sve treba zabrinuti. Cilj nam je u periodu koji je pred nama intenziviranje redovitog programa imunizacije kako bi se nadoknadili propusti, odnosno niži obuhvati imunizacije. Želimo da ohrabrimo kako padijatre, zdravstvene ustanove, pedijatrijske službe, da urade pregled kartona, i vide gdje su propuštene imunizacije i pozovu roditelje da se jave svojom pedijatrijskim službama kako bi nadoknadili propuštenu vakcinaciju - rekao je Musa. 

federalna.ba/Fena

Evropska sedmica imunizacije
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH Evropska sedmica imunizacije
0 28.04.2023 12:43