Ima se, može se - Parlament BiH nabavlja tepihe, umjetničke slike...
Pandemija koronavirusa prijeti da paralizira bh. ekonomiju. Zatvaraju se tvornice, ukidaju radna mjesta. Prihodi od indirektnih poreza drastično su pali. U jeku pandemije, dok bilježimo porazne rezultate, državni Parlament, vođen parolom "Ima se, može se", nabavlja tepihe, umjetničke slike, knjige, ali i namještaj.
Luksuz, rasipništvo, bahatost javnih institucija, sa jedne i stezanje kajiša, siromaštvo građana sa druge strane.
Na početku podaci, i to zabrinjavajući. U prvih 10 mjeseci ove godine prihodi od indirektnih poreza u Bosni i Hercegovini manji su za 667 miliona maraka, u odnosu na isti period prošle godine. Zbog smanjenog uvoza, smanjena je i naplata dažbina.
- U deset mjeseci ove godine došlo je do značajnog pada uvoza roba u BiH. Oko 15% je iznosio pad uvoza roba u BiH. S obzirom na to da je bio manji uvoz naplaćene su i značajno manje uvozne dadžbine - ističe glasnogovornik UIOBiH Ratko Kovačević.
Prihodi padaju, a apetiti javnih instiucija rastu. I dok u jeku pandemije mnoge evropske zemlje novac usmjeravaju u zdravstveni sektor, naša ga troši na luksuz. Tako će na stotine hiljade maraka, umjesto za nabavku zaštitne opreme za bolnice, Parlamentarna skupština BiH potrošiti na kupovinu tepiha. I ne samo to. Iz dokumenata je vidljivo da se novac troši za nabavku vozila, fiksnih tefona, umjetničkih slika, namještaja, te knjiga za biblioteku. O kakvim knjigama je riječ, nepoznanica je, ali državnim službenicima je pod hitno potrebna literatura o racionalizaciji troškova. Na to ih godinama upozorava i struka.
- Prvi korak mora biti racionalizacija potrošnje budžeta i tu ima dosta prostora. Ja zagovaram da bi trebalo sagledati mogućnost iniciranja reforme, što bi u konačnici značilo racionalniju potrošnju budžeta i podizanje prihoda - kaže Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Reforme su nužne, ali i konkretni potezi nadležnih. I dok se oni rasipaju, građani sve teže žive - posebno oni koji su ostali bez posla.
- Bez posla je 10.000 radnika, porodice su ostale, pogotovo najave prognoze svjetski monetarni fond i druge organizacije da je svaki šesti građanin u BiH građanin gladan što znači da BiH ulazi u veliku recesiju - navodi Mehmed Avdagić, predsjednik Sindikata PPDIVUTBiH.
Upozorenja rasipnicima, osim struke upućuju i građani. Ogorčeni su na činjenicu da se novac, u ovom momentu, troši na luksuz:
- Ovo je sramota šta rade.
- Od političara toliko gluposti smo se naslušali počev od podjele naknada za godišnje odmore, pa nadalje. Nije čudo ni ovo.
- Mislim da se trebaju fokusirati da se prevaziđe ovo stanje. Sve što nije neophodno je luksuz, trebaju malo da se preorijentišu na životna pitanja.
A životno pitanje i od vitalnog interesa je PCR aparat za potrebe građana USK-a. Da je kupljen ovim sredstvima, to bi bilo za pohvalu. Ali za luksuz i u ovom trenutku, što je previše, previše je.
federalna.ba