Iako mogu ponuditi puno, slabovidne i slijepe osobe u BiH marginalizirane
U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, Klub studenata edukacijske rehabilitacije „ERGO” zajedno s članovima Saveza slijepih Herceg-Bosne održali su predavanje s ciljem podizanje svijesti o mogućnostima i potrebama slabovidnih i slijepih osoba.
Time su prezentiratirana različita pomagala za osobe s oštećenjem vida kao i tehnike njihova korištenja. Uz ostalo, ukazalo se i na ključne probleme s kojima se slabovidne i slijepe osobe u Bosni i Hercegovini susreću.
Više od 5.000 slijepih osoba živi na području Bosne i Hercegovine, no rijetko ćete ih sresti na ulicama grada. Nažalost, bh. gradovi nemaju dovoljno prilagođene rute kojima bi samostalno kretanje slijepih osoba bilo omogućeno.
„Na semaforima fali zvučni signal, fali obični prijelaz ceste, s jedne strane na drugu i sve te sitnice koje se nama čine da su normalne jer nama ne trebaju, slijepim osobama itekako fale u svakodnevnom životu“, istaknula je Andrea Soldo, studentica edukacijske rehabilitacije Sveučilišta u Mostaru.
„Mislim da je najvažnije je da im se omogući dostupnost, da imaju fizički, komunikacijski pristup, da im se omogući da ravnopravno sudjeluju u obrazovanju, u zapošljavanju i socijalnom životu“, naglasila je Tina Runjić, profesorica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu.
Iako odgojno-obrazovna inkluzija postoji, mjesta za napredak u svakoj od obrazovnih institucija ima. Asistenta u nastavi rijetko koja škola u Bosni i Hercegovini može priuštiti, stoga su često invalidne osobe prepuštene starateljima, a u kasnijoj dobi i same sebi.
„Mostar ima puno prostora za napredak i kao grad i kao ljudi, jer sve dok ljudi nisu osvješteni i dok nisu upoznati s populacijom slijepih i slabovidnih osoba ni sam grad ne može napredovati“, poručila je Soldo.
„Još uvijek šira socijalna zajednica ne zna koje su sve mogućnosti tih osoba, a one su gotovo iste kao mogućnost bez invaliditeta“, zaključila je Runjić.
Neminovno je što sve osobe s oštećenjem vida mogu ponuditi društvu, no postavlja se pitanje što Bosna i Hercegovina može ponuditi njima? Zasad ne pruža ni ono najosnovnije, a to je samostalno kretanje, što je osnovna životna potreba svakog pojedinca.
federalna.ba