videoprilog Danke Cvijić (Federacija danas)

I akademska zajednica u Banjoj Luci rekla ne Inzkovoj odluci

Vlada RS-a je odlučila da prijedloge zakona o dopuni Кrivičnog zakonika RS-a te o neprimjenjivanju Odluke visokog predstavnika po hitnom postupku uputi u proceduru.

Odobreno upućivanje u proceduru zakona pripremljenih za sjednicu NSRS

Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), na posebnoj sjednici održanoj danas utvrdila je mišljenje na dva zakonska rješenja koja će biti razmatrana na sutrašnjoj sjednici Narodne skupštine RS-a. Vlada RS utvrdila je mišljenje na prijedlog o dopu...

Milorad Dodik poručio je da je spreman da kao član Predsjedništva BIH podnese ostavku, ali istvoremeno traži da se ne bira novi član Predsjedništva iz srpskog naroda.

'Spreman sam podnijeti ostavku, ali da se ne bira novi član'

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je spreman da kao član Predsjedništva BiH podnese ostavku, ali traži "da se ne bira novi član Predsjedništva iz srpskog naroda". Govoreći na konferenciji za novinare u Banjoj Luci, rekao je da je to bio njegov raniji prij...

U RS-u će ovog petka biti posebna sjednica Narodne skupštine na kojoj i pozicija i opozicija najavljuju nacionalno jedinstvo.

Odgovor na korištenje Bonskih ovlasti Valentina Inzka šalje i akademska zajednica. Po ugledu na političare, i oni su rekli ne odluci visokog predstavnika.

„Ovo nametanje pojma genocida i nemogućnost da se brani RS i srpski narod je narušavanje integriteta jedne zemlje i nedvojbeno nametanje jednostranog viđenja situacije koja se dobodila u Srebrenici“, kazala je Ranka Perić-Romić, dekanesa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci.

Navode da je odlukom uveden verbalni delikt, te da je ova država od petka totalitarno društvo.

„Ovaj zakon ima sve elemente rasizma, gdje jedna etnička i nacionalna zajednica se bukvalno stavlja u podređeni položaj u odnosu na drugu etničku i nacionalnu zajednicu, koji ovdje imaju status konstitutivnog naroda“, navodi Željko Budimir, profesor na Fakultetu političih nauka u Banjoj Luci.

Profesori zanemaruju činjenicu da nema dovoljno ruku u Parlamentu da bude donijet ovakav zakon.

„Parlament je osnovna demokratska institucija u kojoj se moraju raspravljati najvažniji problemi u Bosni i Hercegovini i donositi odluke koje treba da budu konsenzus i kompromis najvažnijih političkih aktera“, ističe Vlade Simović, profesor na Fakultetu političih nauka u Banjoj Luci.

Nisu komentarisali ni otkazivanje sjednica državnih institucija koje su i prije kolektivnog godišnjeg odmora otišle na odmor. Kao ni činjenicu da samo u ovoj zemlji zvaničnici mogu primati plaću iz budžeta, a da ne rade.

federalna.ba

negiranje genocida Zakon o zabrani negiranja genocida zabrana negiranja genocida genocid Vlade Simović Željko Budimir Ranka Perić-Romić
genocid Srbija Srebrenica Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici odlikovanja Aleksandar Vučić
0 01.10.2024 21:00
negiranje genocida negiranje ratnih zločina
0 01.10.2024 12:25
Denis Bećirović Alice Wairimu Nderitu UN genocid
0 28.09.2024 16:05
Srebrenica negiranje genocida genocid
0 20.09.2024 17:48
Mark Harmon genocid genocid u Srebrenici MKSJ
0 14.09.2024 10:56