Humanitarne grupe apeluju na libijske vlasti da ne sahranjuju žrtve poplava u masovne grobnice
(Izvor: EPA-EFE/STRINGER)

Humanitarne grupe apeluju na libijske vlasti da ne sahranjuju žrtve poplava u masovne grobnice

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i ostale humanitarne grupe pozvale su u petak vlasti u Libiji da prestanu s ukopom žrtava poplava u masovnim grobnicama nakon što je izvještaj UN-a pokazao da je više od 1.000 ljudi do sada ukopano na taj način otkako su tu zemlju pogodile poplave.

Bujica je u nedjelju navečer odnijela kompletne kvartove Derne, grada na istoku Libije, nakon što su se urušile dvije brane. Hiljade je poginulo, a još hiljade ostalih vode se kao nestali.

- Pozivamo vlasti u zajednicama pogođenim tragedijom da ne žure s masovnim sahranama ili masovnim kremacijama - izjavio je dr. Kazunobu Kojima, medicinski službenik za biosigurnost u Programu za hitne zdravstvene situacije Svjetske zdravstvene organizacije, u zajedničkoj izjavi koju je poslala zdravstvena agencija UN-a sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta (MKCK) i Međunarodnom federacijom društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca.

U saopćenju se poziva na bolje organizirane sahrane u dobro razgraničenim i dokumentiranim pojedinačnim grobovima, navodeći da brzopleto sahranjivanje može dovesti do dugotrajnih psihičkih tegoba za članove porodice, kao i društvenih i pravnih problema.

- Tijela žrtava trauma od prirodnih katastrofa skoro nikada ne predstavljaju prijetnju zdravlju - navodi se u saopćenju, dodajući da je izuzetak kada su u blizini zaliha pitke vode jer tijela mogu ispuštati fekalije.

U izvještaju UN-a objavljenom u četvrtak navodi se da je više od 1.000 tijela u Derni i više od 100 tijela u Albaydi ukopano u masovnim grobnicama nakon poplava 11. septembra.

- Ulice su zatrpane tijelima, ona se izbacuju na obalu i zatrpana su ispod uništenih zgrada i ruševina. Za samo dva sata, jedan od mojih kolega je prebrojao više od 200 tijela na plaži u blizini Derne - izjavio je Bilal Sablouh, regionalni forenzički direktor za Afriku u MKCK, na brifingu za novinare u Ženevi.

MKCK je u petak poslao teretni avion za Bengazi s 5.000 vreća za leševe, dodao je on. Upozorio je da neeksplodirana ubojna sredstva, uobičajena u nekim dijelovima Libije, predstavljaju rizik za one koji su uključeni u izvlačenje mrtvih, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Svjetska zdravstvena organizacija Libija masovne grobnice
Tedros Adhanom Ghebreyesus Pojas Gaze WHO Svjetska zdravstvena organizacija Palestina glad
0 18.03.2024 16:45
Svjetska zdravstvena organizacija Gaza djeca glad
0 06.03.2024 15:07
Svjetska zdravstvena organizacija Gaza bolnice
0 19.02.2024 10:38
migranti Libija
0 18.02.2024 15:09
ubijeni Palestinci tijela masovne grobnice
0 30.01.2024 14:19