Hrvatski Sabor drastično povećao kazne za prekršaje koje idu i do 4.000 eura
Sabor Hrvatske danas je izmjenama zakona drastično povećao kazne za prekršaje protiv javnog reda i mira, među ostalim i za isticanje simbola i pozdrava koji podstiču na mržnju. Za vladin prijedlog izmjena, koje su išle po hitnom postupku, glasalo je 77 poslanika vladajuće koalicije od ukupno 151 poslanika u Saboru, dok je 50 poslanika opozicije bilo protiv.
Usvojenim izmjenama najviše kazne predviđene su, među ostalim, za isticanje simbola i pozdrava čiji sadržaj izražava ili podstiče na mržnju, kao i širenje lažnih vijesti, i one se kreću od 700 do 4.000 eura.
Od 300 do 2.000 eura predviđene su kazne za tuču i svađu na javnom mjestu, lažno predstavljanje i neovlašteno nošenje znakova službene osobe, dok će se vrijeđanje i omalovažavanje moralnih osjećaja građana, pijančevanje ili konzumacija opojnih droga na javnom mjestu kažnjavati od 200 do 1.000 eura.
Dosad su kazne iznosile od 20 do 170 eura.
Najviše pažnje u Saboru izazvalo je povećanje novčanih kazni za isticanje simbola i pozdrava koji podstiču na mržnju, iako zakon izrekom ne navodi koji su to tačno simboli i pozdravi.
Dio uglavnom desnih opozicionih poslanika isticalo je u raspravi da vlada želi da kažnjava ustaški pozdrav "Za dom spremni" i to da bi se uoči komemoracije u Jasenovcu dodvorila koalicionim partnerima iz Samostalne demokratske srpske stranke.
Oni su kritikovali vladu zbog toga smatrajući da im se ne može zabraniti da koriste taj pozdrav, jer je on, kako su isticali, u oznakama jedinice iz rata 90-tih, "Hrvatske odbrambene snage" (HOS).
"Ovo je napravljeno radi komemoracije (u nedjelju u Jasenovcu), radi jedne kolone, a Milorad Pupovac je jasno rekao da se to odnosi na pozdrav ZDS", rekao je danas u Saboru poslanik desničarskog Domovnskog pokreta Stipo Mlinarić.
Poslanik Mosta Nino Raspudić ocijenio je zabrinjavajućim zakonske izmjene rekavši da je riječ o uvodu u totalitarizam i represiju.
"Vlada ima domobranski pristup, za koji mi kojima teče partizanska krv nikada nismo bili", rekao je poslanik stranke lijevog centra, Socijaldemokratske partije, Arsen Bauk navodeći da su izmjene donesene u "skučenoj demokratskoj proceduri".
Poslanici vlasti su isticali da se izmjenama ne uvode novi prekršaji, već samo povećaju kazne budući da je riječ o starom zakonu.
Mediji podsjećaju da je premijer Andrej Plenković prije nekoliko godina osnovao Komisiju za suočavanje s prošlošću koja je uvela termin dvostruke konotacije ustaškog pozdrava "Za dom spremni". Ona je dopustila da se taj pozdrav koristi kao dio zvaničnih simbola paravojne jedinice iz rata 90-tih HOS.
To je izazvalo brojne kritike nevladinih organizacija, stranake ljevice i lijevog centra, kao i predstavnika srpske i jevrejske zajednice u Hrvatskoj, koje godinama traže da se kroz Krivični zakon snažnije kažnjavaju ustaški simboli i pokliči.
Koordinacija jevrejskih opština već nekoliko godina, uz izuzetak 2020, prve godine mandata predsjednika Zorana Milanovića, ne dolazi na državnu komemoraciju u Jasenovcu zato što vlada Andreja Plenkovića nije izričito zabranila ustaške simbole i pozdrav "Za dom spremni".
Plenković je nedavno najavio da će ove godine, u nedjelju, 23. aprila, u Jasenovcu biti održana zajednička komemoracija na kojoj će biti i predstavnici Koordinacije jevrejskih opština.
Komemoracija u Jasenovcu posvećena je obilježavanju 22. aprila 1945. i proboju 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih oko 100.
federalna.ba/Beta