Hodžić: Voda je zlato budućnosti

Neizvjesno je stanje na svjetskim berzama. Tokom prošle sedmice cijene dionica oštro su pale na nekoliko evropskih berzi. U Velikoj Britaniji za pad dionica krive novi soj virusa korona. Početkom ove sedmice uslijedio je i kratak oporavak, a na Wall Streetu dolar je oslabio. Zanimljivost je da su sve azijske berze u jednom trenutku bilježile nagli rast. O stanju na Sarajevskoj, ali i svjetskim berzama te posljedicama koronavirusa na svjetsku trgovinu razgovarali smo sa Ahmedom Hodžićem, rukovoditeljem Odjela trgovine i nadzora Sarajevske berze.

"Svjetska ekonomija je globalna i povezana i svi faktori koji, pozitivno ili negativno, utiču na ekonomiju, imaju refleksiju na tržište kapitala, odnosno na situaciju na berzama. Kada konkretno govorimo o azijskim berzama, obzirom da je pandemija koronavirusa krenula iz Kine, koja je druga svjetska ekonomija, u početku su imali značajan pad. Međutim, njihove mjere su bile izuzetno efikasne, njihov lockdown je bio efikasan i to je pokazalo da su oni vrlo brzo, već u drugom kvartalu ove godine ostvarili pozitivan rast BDP-a čime su izbjegli recesiju. I taj rast je ono pozitivno što se dešava u Aziji, a gdje je Kina tu glavni predvodnik. I ono što je člinjenica i što predviđa MMF je da će kinesko gospodarstvo, za razliku od svih velikih gospodarstava, ostvariti pozitivan rast od 1,9%."

Za razliku od svih drugih zemalja kojima se predviđa pad BDP-a i recesije, BDP Kine raste zato što su pokušali da spriječe pad zaposlenosti, uložili stotine milijardi u ekonomiju, u javne radove, dali velike poticaje ekonomiji, te su smanjili poreze i kamatne stope.

"To što se pozitivno dešava u Aziji će se prenijeti i na evropska i američka tržišta, što se već i dešava."

Hodžić ističe da su ulagači pozitivni jer se pronalaskom cjepiva protiv koronavirusa vidi svjetlo na kraju tunela i svi gledaju u budućnost i očekuju da če početak iduće godine biti pozitivan.

Kada je riječ o našoj berzi kaže kako ona nije toliko konektovana na globalna svjetska kretanja, što je dobro u slučajevima poremećaja na tržištima, jer na sarajevskoj berzi, s obzirom na pandemiju, ova godina i nije bila tako loša.

Zanimljiv je podatak da u vrijeme oscilacija cijena nafte na tržištu, rastu dionice soje i kukuruza, a Hodžić to objašnjava ovako: "Investitori u jednom momentu percipiraju budućnost, odnosno trenutnu situaciju na tržištu. Ako smo svjesni da zbog zatvorenih gospodarstava i lockdowna u većini zemalja nema turizma, nema transporta, znači potreba za naftom pada i ljudi traže druge mogućnosti za investiranje, a sasvim je logično da to budu kukuruz, soja, odnosno prehrambeni artikli jer je velika proizvodnja, mala ponuda i zbog tog disbalansa ponude i potražnje dolazi do rasta cijene soje i kukuruza."

Na pitanje šta trgovanje vodom, koje je počelo na Wall Streetu znači za Bosnu i Hercegovinu, ali i globalno, Hodžić kaže da je voda jedan od resursa koji će u budućnosti biti jako tražen i nije čudno da investitori žele investirati u vodu. "To je resurs koje većina zemalja nema u veličinama i obimu koje mi imamo, a to znači da moramo voditi računa o očuvanju naših resursa jer će oni, u suštini, biti zlato u budućnosti."

federalna.ba