videoprilog Muniba Muhamedbegovića (Dnevnik 2)

Hoće li usvajanje državnog budžeta biti još jedna moneta za potkusurivanje?

Iako je do kraja godine ostalo malo više od mjesec dana, Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine još nije uputilo prijedlog državnog budžeta za 2025. godinu. Stara praksa koja najavljuje još jedno privremeno finansiranje. I dok iz opozicije poručuju da se koplja lome zbog fiskalnog okvira, iz vlasti uvjeravanja da su svi uslovi ispunjeni, i da je na potezu državni ministar. Šta se, onda, čeka?

Godina na izmaku, a državnog budžeta još ni u najavi nema. No, stara je ovo priča kada je u pitanju ova tematika. Blokade koje dolaze iz entiteta RS često su razlog da se ovo pitanje razvuče što je moguće duže, obično na štetu države, tačnije - njenih institucija. Tako je bilo i ove, a, prema svemu sudeći, moglo bi biti i naredne godine.

“Svi uslovi za usvajanje ovog budžeta su se stekli i nadam se da će ministar Amidžić što prije ponuditi taj dokument prema Vijeću ministara. Zaista bi bila šteta, pa zbog ljudi, recimo, koji rade u institucijama Bosne i Hercegovine i koji očekuju usklađivanje svojih primanja i kapitalnih investicija koje su nam veoma važne i drugih okolnosti. Bilo bi jako bitno da taj budžet ove godine imamo na vrijeme”, poručio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).

Hoće li država budžet dobiti na vrijeme te u kojem iznosu - pitali smo Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine, ali do zaključenja priloga odgovor nismo dobili. No, razloga za brigu, izgleda, nema, jer smo država koja je, više-manje, prepuštena odlukama privremenog karaktera, pa tako i onim o privremenom finansiranju. S tim u vezi, u posljednje 24 godine državni budžet je na vrijeme donesen samo pet puta.

“Po pravilu se budžeti usaglašavaju od oktobra do novembra, a donose u decembru. Karakteristično za Bosnu i Hercegovinu je da koalicioni partneri koji su formirali vlast i imaju većinu u Parlamentarnoj skupštini često imaju oprečne želje, mišljenja i zahtjeve o rasporedu sredstava iz tog budžeta. To je najčešći razlog zašto nema usaglašenosti i dogovora između njih”, ističe ekonomski stručnjak Zoran Pavlović.

Jedan od razloga zašto još nemamo prijedlog budžeta, prema mišljenju zastupnika opozicije u Državnom parlamentu, mogla bi biti neslaganja u vezi s fiskalnim okvirom.

“Jedno od mojih pitanja je bilo kad će se završiti zakonska obaveza definiranja fiskalnog okvira i kad će se budžet naći u proceduri. Nema odgovora ni na to pitanje. Mislim da se lome politička koplja oko tog fiskalnog okvira, jer tamo se, praktično, definiraju neka strateška pitanja, tamo se definiraju i programske obaveze”, kaže Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH.

“Vršimo pritisak. Pitanje je za njih zašto nema još uvijek naznaka budžet, zašto nema evropskih zakona i zašto Vijeće ministara ne donosi nešto u Parlamentarnu skupštinu BiH”, pita Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu PSBiH.

Dok čekamo budžet i evropske zakone, napominjemo da je ovogodišnji budžet usvojen krajem jula. Iznosio je milijardu i 355 miliona KM, bio rekordan, te u odnosu na prošlu godinu veći za 40 miliona maraka. Istini za volju, on je, uglavnom, najvećim dijelom otišao na plate i materijalne troškove, a, kao i raniji, bio je bez značajnije razvojne komponente, pri čemu najviše trpe Oružane snage Bosne i Hercegovine.

federalna.ba

budžet budžet BiH
Vlada Kantona Sarajevo budžet
0 04.11.2024 18:14
Dom naroda PSBiH usvojio budžet
0 19.07.2024 12:43
Dom naroda PSBiH budžet hitni postupak
0 19.07.2024 12:31
budžet hitna sjednica Dom naroda PSBiH
0 19.07.2024 08:21