videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Budžetski korisnici u SBK-a traže veće plaće, najavili pregovore s Vladom

Ništa od povećanja plata za narednu godinu, neće biti ni isplata jednokratne novčane pomoći jer u budžetu Srednjobosanskog kantona novca nema. Tako kažu iz Vlade ovog kantona. Međutim, predstavnici sindikata budžetskih korisnika SBK-a od sutra su najavili pregovore s ciljem rješavanja ovih pitanja.

Oko 2.000 uposlenih u osnovnom obrazovanju na području Srednjobosanskog kantona, zbog neusaglašenog kolektivnog ugovora koji je istekao u septembru, nema siguran radno-pravni status. Stoga će od Vlade, uz povećanje osnovice, zatražiti i druga prava.

"Cilj je da kroz kolektivni ugovor ugradimo napredovanje nastavnika i stručnih saradnika. Smatramo da bi ova sredstva, koja su, uvjetno rečeno, višak kao rezultat inflacije, trebalo da se raporede kroz plaće, minimalno 17%. Sve drugo bi bilo urušavanje postojećeg materijalnog stanja", naglašava Muhamed Pajić, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja SBK-a.

Sličnog su stava i usposleni u organima uprave, insistirajući da povećanje plaća ide kroz uvećanje osnovice, a ne boda, što je prijedlog Kantonalne vlade.

"S obzirom na inflantorne tokove, nije nam u interesu da imamo bod, bolje da imamo osnovicu. Ukoliko uđemo sa slabom osnovicom, imamo dugoročnu neizvijesnost. Nezamislivo je da imamo niže plate nego općinski organi, a rješavamo po žalbenim postupcima općinskih organa", istakao je Hajrudin Alibašić, predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika organa uprave SBK-a.

No iz Vlade su, usvajajući Nacrt budžeta za 2023, planirali nešto drugačiju raspodjelu blizu 302 miliona maraka s kojima kanton raspolaže za narednu godinu.

"Planiramo povećanje plaća uposlenih u iznosu od 10%. Što se tiče naknade, nismo planirali isplatiti jednokratnu pomoć", poručuje ministrica finansija SBK-a Mirjana Plavčić.

S najnižom prosječnom plaćom u Federaciji, te nešto manjom od 1.000 maraka koliko iznosi za policijske službenike, budžetski korisnici Srednjobosanskog kantona dovedeni su, kažu, u neravnopravan i težak položaj u odnosu na druge. Ukoliko do dogovora ne dođe, spremni su na radikalne mjere.

"Policijski službenici, kojih ima oko 800, te 300-400 neovlaštenih uposlenika, za to su da se, ukoliko ne dođe do isplate jednokratne novčane pomoći, ide u proteste, a poslije odlukama sindikata da se ide i sa štrajkovima", upozorava Dragan Škulj, predsjednik Samostalnog sindikata policije i uposlenika MUP-a SBK-a.

A da li će više od 5.500 uposlenih u javnom sektoru Srednjobosanskog kantona poboljšanje statusa morati tražiti na ulicama, bit će poznato već sutra, za kada su zakazani pregovori s predstavnicima Kantonalne vlade.

federalna.ba

Srednjobosanski kanton javni sektor poboljšanje statusa
Srednjobosanski kanton SBK
0 19.11.2024 18:59
Srednjobosanski kanton SBK
0 06.10.2024 16:35
Srednjobosanski kanton SBK Tahir Lendo
0 05.10.2024 16:34
Srednjobosanski kanton motociklist saobraćajna nesreća
0 19.07.2024 10:51
Srednjobosanski kanton Novi Travnik
0 03.07.2024 16:45