Dio zastupnika za lockdown, drugi za strožiju kontrolu postojećih mjera
Na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine posvećenoj pogoršanoj epidemiološkoj situaciji u toku je rasprava o uvođenju restriktivnijih mjera u borbi protiv COVID-19. Dok jedan dio zastupnika smatra da je lockdown jedini izlaz, drugi insistiraju na strožijim kontrolama poštivanja postojećih mjera.
Zastupnici koji se protive uvođenju lockdowna na području cijele FBiH, osim što navode da će to biti pogubno za poduzetnike i turizam, pitaju zašto ostali kantoni trebaju biti zatvoreni zbog toga što, kako kažu, "Vlada Kantona Sarajevo nije u stanju da uvede zatvaranje".
Mladen Bošković iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH podvukao je kako su vakcina i mjere suzbijanja širenja koronavirusa usko povezane, te da, i kada Federacija BiH nabavi vakcine, mjere ne mogu i neće prestati.
On je rekao kako nije za zatvaranje Federacije sve dok ga neko ne uvjeri da će to biti dobro za FBiH.
“Nisam za zatvaranje FBiH, dok me netko ne uvjeri da je to dobro za FBiH. Mi u ovom trenutku možemo govoriti o svim mjerama, ali nisam spreman podržati mjere zatvaranja Federacije dok me neko u to ne uvjeri, šta to znači, koliko to košta i ko će to platiti”, poručio je Bošković.
Sabina Ćudić iz Naše stranke osvrnula se na odluku Vlade Federacije BiH kojom su jutros odbijeni prijedlozi Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH o uvođenju restriktivnijih mjera.
Ćudić je poručila kako je važno to kako se Predstavnički dom određuje prema zahtjevima Kriznog štaba koje je danas odbila Vlada Federacije
“Ako je Vlada odbila zaključke, zahtjeve i naredbe svog Kriznog štaba, šta to znači za Krizni štab. Ja bih htjela da se Federalni parlament danas odredi prema povjerenju u Krizni štab kom Vlada, koja ga je imenovala, ne vjeruje i odbija njegove zahtjeve”, kazala je Ćudić.
Smatra kako su zastupnici “lažno prisiljeni da biraju između ljudskih života i ekonomije”, te poručila da onaj ko je prisiljen da bira između života i ekonomije, neće imati ni jedno ni drugo.
“Ja ne pristajem da biram između života i ekonomskih mjera, jer imamo novac za oboje. Nismo distribuirali ni sva sredstva iz prethodnog seta mjera, niti od COVID-1, niti od COVID-2, a već govorimo kako nemamo sredstava malim i srednjim preduzećima”, poručila je Ćudić.
Ministar zdravstva pozvao je na poštovanje propisanih mjera i uspostavljanje nadzora nad njihovim provođenjem. Iz SDA supružili podršku Odboru za zdravstvo, koji, između ostalog, predlaže uvođenje
obaveznog PCR testa prilikom ulaska u BiH, ali s prijedlogom opozicije nisu saglasni.
Zastupnik iz Stranke demokratske akcije (SDA) Hamdija Abdić poručio je da je neprihvatljivo da se uvode jednake mjere za Kanton Sarajevo i Unsko-sanski kanton.
Adnan Efendić, također iz SDA, ističe kako je apsurdno zatvoriti Živinice zbog, kako je rekao, “nesposobnosti Vlade Kantona Sarajevo”.
Efendić za katastrofalnu epidemiološku situaciju u Kantonu Sarajevo odgovornim smatra premijera Edina Fortu.
"Forto je pokazao da nema hrabrosti donijeti odluku o zatvaranju Kantona Sarajevo. Stoga ih pozivam da prestanu s populizmom i politikanstvom i da se vrate u okvire svojih nadležnosti”, rekao je Efendić.
SDP-ov Damir Mašić pitao je zašto Federacija ne reaguje i zašto FUZC bolje ne radi svoj posao: "Ne vidim raztloge zbog kojih Federacija odbija da propiše oštrije mjere. Kantoni nisu ograđeni bodljikavim žicama i ljudi cirkulišu”.
Predsjedavajući Zastupničkog doma Mirsad Zaimović (SDA) uporedio je ovo stanje sa ratnim. Poručio je da se ne treva baviti politizovanjem: “Mi danas možemo diskutovati da idemo ka zajedničkim zahtjevima”.
Novalić: Naredne sedmice očekujemo 100.000 doza vakcine Sputnik V
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je u uvodnom obraćanju da smo svjedoci da se epidemiološka situacija usložnjava te da su vakcine geopolitičko pitanje i time se svugdje u svijetu bave države, najčešće predsjednici.
Podsjetio je da su na sastanku u Predsjedništvu BiH 25. februara informisani da se ne zna kada će početi dostava vakcina iz COVAX mehanizma i "da se počnu sami snalaziti".
"Danas očekujemo potpis s ruske strane, mi smo potpisali, za nabavku 500.000 vakcina Sputnik V po cijeni od 14,31 eura po dozi. Prva isporuka od 100.000 doza očekuje se tokom naredne sedmice", pojasnio je Novalić.
Dotakao se i poziva za lockdown. Premijer je kazao da je Vlada FBiH do sada imala veliki stepen razumijevanja za struku i njene prijedloge, ali je istovremeno bila vođena i negativnim ekonomskim posljedicama zbog uvedenih ograničenja.
"Moramo znati da je lockdown, koji je bio u drugom kvartalu prošle godine ostavio dramatično negativne posljedice, ali je rezultirao smanjenjem širenja koronavirusa", izjavio je Novalić.
Smatra da bi trenutna strategija trebala da ostane ista jer ona nudi maksimalan ekonomski učinak na putu oporavka.
"Puno se provlačilo da je RS bila efikasnija od nas, pa čak i u nabavi vakcina. Da smo mi htjeli glumiti državu, mi bismo je nabavili u decembru, ali nije bitno. Evo, i ova vakcina košta 14,5 miliona. Da košta 50 miliona, Federacija će to platiti. Mi imamo zakonskih mehanizama da platimo koliko god da košta", poručio je on.
Ćudić je potom istakla da ovakva izjava sa sobom može povlačitii i krivičnu odgovornost: "Mislim
da moramo biti daleko odgovorniji kada se igramo s ljudskim životima i dajemo informacije ljudima da smo ih mogli spasiti da smo htjeli, ali nismo"
Na krivičnu odgovornost pozvana je i ministrica Bisera Turković. Nju je prozvala SBB-ova Sanela Prašović jer je, kako kaže, ignorisala ponudu ruskog ambasadora za nabavku vakcina.
Ministar zdravstva Federacije BiH Vjekoslav Mandić podsjetio je na mjere koje su uvođene od marta prošle godine i na one koje su trenutno na snazi. Kako je kazao, oko četiri mjeseca na snazi su iste mjere, uz određene izmjene.
Situacija u kantonima je šarolika, a trenutno je najgora u Sarajevu, gdje je incidenca 734 zaraženih koronavirusom na 100 hiljada stanovnika, rečeno je na današnjoj vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, koja je u toku, a sazvana je zbog pogoršane epidemiološke situacije u bh. entitetu Federacija BiH.
Predstavnica Kriznog štaba FBiH Marina Bera kazala je da su u FBiH trenutno hospitalizirane 1.253 osobe, od čega je 60 pacijenata na respiratorima.
"Na raspolaganju imamo više od 300 respiratora", pojasnila je Bera.
Podsjetila je da je uobičajena praksa u svim zemljama da se restriktivnije mjere donose na lokalnom nivou, u skladu sa epidemiološkom situacijom.
Bera je kazala i da na tržištu postoji problem s medicinskim kisikom, jer su povećane potrebe u svim zemljama.
"Zasada je situacija još uvijek stabilna. Testiranja se obavljaju regularno", rekla je Bera.
Mia Blažević, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo FBiH, navela je da je do sada urađeno oko 500.000 PCR testova, od čega su pozitivna 97.932.
"U posljednje tri sedmice bilježimo porast broja novooboljelih. Dosta je šarolika situacija, od kantona do kantona i po pitanju testiranja i novozaraženih. Najgora situacija trenutno je u Kantonu Sarajevu, gdje je incidenca 734 slučaja na 100 hiljada stanovnika", kazala je Blažević.
Kako je kazala, drugi kanton po broju zaražih koronavirusom je Bosansko-podrinjski.
"Druga dva kantona koja su dosta zabrinjavajuća, pretpostavljamo da će se u narednom periodu situacija značajno pogoršavati, su Hercegovačko-neretvanski i Zapadnohercegovački kanton", dodala je Blažević.
federalna.ba/agencije