Hoće li informacije prikupljene preko Sky i Anom aplikacija biti priznate kao dokazi na sudu?
Pravosuđe u Bosni i Hercegovini svakodnevno je na testu pravičnosti i efikasnosti, posebno kada je riječ o velikim predmetima organiziranog kriminala. Među onim koji mjesecima privlače pažnju medija i javnosti , su pojedinci i grupe iz Skaj i Anom aplikacija, koje prostorno prevazilaze Bosnu i Hercegovinu i regiju.
Sudovi u Bosni i Hercegovini odlučit će da li šifrirane poruke prikupljene putem aplikacija “Sky” i “Anom” mogu biti korištene tokom krivičnih postupaka, te da li je narušena privatnost onih koji su ih razmjenjivali. Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH ističe da dokazi moraju biti pribavljeni na zakonit način:
„Niko nije rekao da je korištenje dokaza pribavljenih putem tih aplikacija nezakonito, samo se mora voditi računa da se osigura da dokazi koji potiču iz tih aplikacija budu zakoniti. Ja sam siguran da će jedan od argumenata odbrana biti i isticanje prigovora nezakonitosti dokaza. To će sigurno biti argument. Koristi se i u mnogo manje značajnim i manje komplikovanim slučajevima, kaže Lagumdžija.
Uzimanje dokaza na zakonit ili nezakonit način, pitanje je koje se bar u bh. sudovima događalo i događa se i sada, a sudije su ti koji moraju donijeti odluku. Nekada je to bilo jednostavnije, danas zbog novih komunikacijskih tehnologija – više je i nedoumica. Predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić kaže da ubrzani napredak tehnologije uslovljava da se život, u velikoj mjeri, odvija na internetu, što nosi pravne implikacije:
„Koliko nadležna tijela za provođenje zakona, policije, tužilaštva, sudovi, sigurnosne agencije, ulažu značajne napore u pronalaženju tih dokaza i vođenja postupaka, koji moraju biti pravični i u skladu sa svim međunarodnim standardima, standardima koje je utvrdila evropska konvencija za ljudska prava, toliko ova pitanja otvaraju i ona pitanja koja se odnose na zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Da li dokazi prikupljeni ovim sredstvima zadiru u neka ljudska prava, pogotovo pravo na privatnost, zaštitu osobnih podataka“, ističe Galić.
U proces prikupljanja dokaza, uz podršku međunarodnih partnera, uključene su i policijske agencije iz BiH. Direktor Agencije za istrage i zaštitu SIPA Darko Ćulum, kaže da su policijske agencije dobile određene poruke:
Bez obzira na dokaznu snagu tih informacija, ja smatram da je policija i tužilaštvo u Bosni i Hercegovini, dobili dragocjene podatke i informacije o postupanju i radu organiziranih kriminalnih grupa. Naravno, u svom radu, mi se samo ne oslanjamo na te informacije. Sve te informacije mi potkrepljujemo i dokazujemo kroz objektivne dokaze.
Tužilaštvo ima nove dokaze. Nažalost ili sreću, kako ko tumačio, osim naizgled običnih osoba, koje su koristile aplikacije, tu su i imena policajaca, tužioca i političara. Svi predmeti povezani sa “Sky” i “Anom” aplikacijama u fazi su istrage, kaže Halil Lagumdžija predsjednik VSTV-a:
„Ja se nadam da će društvo iz ovoga polučiti pozitivne rezultate, da ćemo uspjeti kriminalce u našoj državi dovesti pred sudove, i one koji su krivi, u konačnici, osuditi.“
U Evropi su četiri suda odbacila dokaze prikupljene putem “Sky” aplikacije, dok se u Srbiji spekulira da bi mogao biti sumnjiv način na koji su otključane aplikacije. Dosadašnje informacije pokazuju da se unutar aplikacija komuniciralo na više od 30 različitih jezika. Podsjetimo, od 70.000 korisnika “Sky” aplikacije, 21.000 je sa Balkana, a više od dvije hiljade korisnika je u BIH. Otkrivanje poruka putem ovih aplikacija rezultirao je otvaranjem predmeta koji se odnose na organizirane kriminalne grupe i povezanost s narko strukturama u zemljama regiona, Evrope i svijeta.